Zalehlé ucho: Příčiny a léčba

1. listopad 2013     komentáře (2)  677 objevných slov

Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře. Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha vyvolán pouze v důsledku toho, že se do něj dostala voda. Typicky se jedná o situaci, kdy vyjdete z bazénu.

Zalehlé ucho: Příčiny a léčbaZalehlé ucho: Příčiny a léčba

Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře.

Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha vyvolán pouze v důsledku toho, že se do něj dostala voda. Typicky se jedná o situaci, kdy vyjdete z bazénu.

Příčiny zalehnutí uší

Pocit zalehlého ucha má několik příčin. Mezi nejčastější patří zejména tyto:

Velké množství mazu

Ušní maz dokáže vytvořit jakousi zátku. Hůře pak slyšíte, v uchu vám hučí. Především je potřeba říci, že zde je důležitá prevence, tedy pravidelné čištění uší od ušního mazu.

Rýma

Průvodním jevem nachlazení a rýmy je právě pocit zalehlých uší. Obvykle stačí, když víte, jak na ucpaný nos a rýmu. Po jejím odeznění se sluch vrátí do normálu.

Zánět středního ucha

Jedná se o vážnější problém, který je potřeba řešit odbornou léčbou. Pokud je ucho silně zalehlé, píchá vám v něm, máte bulku za uchem, bude to nejspíše právě zánět středního ucha, který vás potkal.

Alergie

Zalehlé ucho může být způsobeno i alergickou reakcí. Zejména tehdy, pokud se alergie neléčí, je zalehlé ucho častým průvodním jevem.

Co je potřeba

  • Návštěva lékaře specialisty – zjištění příčiny zalehlého ucha
  • Pravidelné čištění ucha od ušního mazu

Léčba zalehlého ucha

Vždy je důležité identifikovat, proč k zalehnutí ucha došlo. Teprve poté lze přistoupit k léčbě problému. Jsou-li zalehlé uši průvodním jevem při rýmě, je nutné nasadit léky a postupy, které léčí rýmu. Problém s ušima pak odezní po skončení léčby rýmy.

Propíchnutí ucha

V případě, že máte zánět středního ucha, je odborná léčba nezbytná. Lékař obvykle po určitém čase ucho, respektive jeho bubínek propíchne. Problémy pak téměř okamžitě zmizí. Zánět středního ucha je celkem vážný a není radno jej podcenit, mohl by skončit i ztrátou sluchu. Nasazují se také antibiotika.

Borová voda

Z domácích triků pak pomáhá nakapání borové vody do ucha.

Výplach ucha

K odstranění problému se zalehnutým uchem lékaři přistupují také k výplachu ucha. Díky tomu dojde k odstranění přebytečného ušního mazu, který navozuje pocit zalehlého ucha.

Cvik na výtok vody z ucha

Jsou-li uši zalehlé v důsledku toho, že se do nich dostala voda, může pomoci jednoduchý trik, kdy budete pár vteřin poskakovat na jedné noze. Voda by v důsledku otřesů měla z ucha vytéct a problém je tak rychle vyřešen.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.53 hvězdiček / Hodnoceno: 64x


Přidat komentář (2)

Reklama

Čtěte také...

Babské rady na zalehlé uši

Babské rady na zalehlé uši

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět, jaké jsou příčiny zalehlých uší a jak se dá tento poměrně častý jev léčit, a to laicky i odborně. Na zalehlé uši však znaly recepty už naše babičky. Jaké jsou ty nejvíce osvědčené?

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Jak se pozná anorexie? Hlavní příčiny mentální anorexie a léčba

Anorexie je onemocněním, které se dotýká převážně mladých žen a dívek. Řadí se mezi psychická onemocnění, která souvisejí s tím, že postižené osoby mají utkvělou představu, že jejich postava a tělesná hmotnost nejsou v pořádku.


Nepravidelná menstruace u dívek a žen: Příčiny a možnosti léčby

Poruchy menstruačního cyklu mohu mít několik příčin. Ženy by si jich měly v každém případě všímat a předcházet jejich případnému opakování. Ponejvíce nepravidelná menstruace provází dívky v období dospívání a ženy, které jsou v přechodu.

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Jak uvolnit ztuhlý krk? Příčiny a odstranění

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především lidi se sedavým zaměstnáním a také ty z vás, kteří se obecně příliš nehýbají, neholdují sportu a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem mohou vyústit v komplikovanější zdravotní potíže.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Monika Demuthova

pátek, 22. duben 2016
22:27

Mam problem,pri mluveni beznym,pry vic a vic rvu,ale ja to nepoznam,me prijde,ze ne,ale na usni jsem se obednala,treba mam jen zalehle usi,ale uz tim preblemem trpim,radu let.K lekari jdu jen v krajnim pripade.


Napsal: Monika Demuthova [Odpovědět]

Eva Křížová

středa, 9. listopad 2016
16:16

Prosím o radu-prodělala jsem rýmu,která mi vlezla do uchaPoté mi dr ucho píchla a nasadila ant.Po jejich využívání mám ucho opět zalehlé,dutou hlavu a neslyším.


Napsal: Eva Křížová [Odpovědět]