Zalehlé ucho: Příčiny a léčba
1. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (2) 677 objevných slovZalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře. Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha vyvolán pouze v důsledku toho, že se do něj dostala voda. Typicky se jedná o situaci, kdy vyjdete z bazénu.
Zalehlé uši mohou mít různé příčiny. Vzhledem k tomu, že uši jsou velmi citlivým orgánem, je potřeba při větších problémech vždy vyhledat pomoc odborného lékaře.
Za zalehlým uchem totiž může být i zánět středního ucha, případně i další onemocnění. Stejně tak ale možné, že je pocit zalehnutého ucha vyvolán pouze v důsledku toho, že se do něj dostala voda. Typicky se jedná o situaci, kdy vyjdete z bazénu.
Příčiny zalehnutí uší
Pocit zalehlého ucha má několik příčin. Mezi nejčastější patří zejména tyto:
Velké množství mazu
Ušní maz dokáže vytvořit jakousi zátku. Hůře pak slyšíte, v uchu vám hučí. Především je potřeba říci, že zde je důležitá prevence, tedy pravidelné čištění uší od ušního mazu.
Rýma
Průvodním jevem nachlazení a rýmy je právě pocit zalehlých uší. Obvykle stačí, když víte, jak na ucpaný nos a rýmu. Po jejím odeznění se sluch vrátí do normálu.
Zánět středního ucha
Jedná se o vážnější problém, který je potřeba řešit odbornou léčbou. Pokud je ucho silně zalehlé, píchá vám v něm, máte bulku za uchem, bude to nejspíše právě zánět středního ucha, který vás potkal.
Alergie
Zalehlé ucho může být způsobeno i alergickou reakcí. Zejména tehdy, pokud se alergie neléčí, je zalehlé ucho častým průvodním jevem.
Co je potřeba
- Návštěva lékaře specialisty – zjištění příčiny zalehlého ucha
- Pravidelné čištění ucha od ušního mazu
Léčba zalehlého ucha
Vždy je důležité identifikovat, proč k zalehnutí ucha došlo. Teprve poté lze přistoupit k léčbě problému. Jsou-li zalehlé uši průvodním jevem při rýmě, je nutné nasadit léky a postupy, které léčí rýmu. Problém s ušima pak odezní po skončení léčby rýmy.
Propíchnutí ucha
V případě, že máte zánět středního ucha, je odborná léčba nezbytná. Lékař obvykle po určitém čase ucho, respektive jeho bubínek propíchne. Problémy pak téměř okamžitě zmizí. Zánět středního ucha je celkem vážný a není radno jej podcenit, mohl by skončit i ztrátou sluchu. Nasazují se také antibiotika.
Borová voda
Z domácích triků pak pomáhá nakapání borové vody do ucha.
Výplach ucha
K odstranění problému se zalehnutým uchem lékaři přistupují také k výplachu ucha. Díky tomu dojde k odstranění přebytečného ušního mazu, který navozuje pocit zalehlého ucha.
Cvik na výtok vody z ucha
Jsou-li uši zalehlé v důsledku toho, že se do nich dostala voda, může pomoci jednoduchý trik, kdy budete pár vteřin poskakovat na jedné noze. Voda by v důsledku otřesů měla z ucha vytéct a problém je tak rychle vyřešen.
Hodnocení
2.52 hvězdiček / Hodnoceno: 67x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Monika Demuthova
pátek, 22. duben 201622:27
Mam problem,pri mluveni beznym,pry vic a vic rvu,ale ja to nepoznam,me prijde,ze ne,ale na usni jsem se obednala,treba mam jen zalehle usi,ale uz tim preblemem trpim,radu let.K lekari jdu jen v krajnim pripade.
Napsal: Monika Demuthova [Odpovědět]
Eva Křížová
středa, 9. listopad 201616:16
Prosím o radu-prodělala jsem rýmu,která mi vlezla do uchaPoté mi dr ucho píchla a nasadila ant.Po jejich využívání mám ucho opět zalehlé,dutou hlavu a neslyším.
Napsal: Eva Křížová [Odpovědět]