Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?
13. duben 2015 Roman Beneš komentáře (0) 691 objevných slovJen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou je třeba vykonat.
Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou je třeba vykonat.
Co jsou zlomeniny dolních končetin?
Zlomeninou lze definovat stav, kdy dochází k poškození některé z kostí v těle. Existuje přitom několik typů zlomenin.
Druhy zlomenin:
- Otevřená – stav, kdy je část zlomené kosti přímo vidět
- Zavřená – zlomenou kost sice nevidíte přímo, ale poznáte ji podle ohmatání či deformace končetiny
- Jednoduchá – V tomto případě se kost zlomí na dvě části. Z hlediska léčby jde o lepší variantu zlomeniny.
- Komplikovaná – Kost se rozlomí na více úlomků, léčba je zde nepoměrně obtíženější, respektive delší.
Příčiny zlomenin dolních končetin
K hlavním příčinám zlomenin v oblasti dolních končetin patří zejména nekoordinovaný pohyb, pády a prudké nárazy. Nejčastěji se tak děje při sportování. Zlomeniny se objevují spíše u netrénovaných jedinců, kteří s daným sportovním odvětvím nemají potřebné zkušenosti.
Zlomenina dolních končetin však může být způsobena například i tělesnou nadváhou. Nohy jsou mnohem více zatěžované.
Není překvapením, že se zlomeniny hodně týkají také starších osob. To souvisí s nedostatkem vápníku v těle a celkově nižší odolností organismu.
První pomoc
Z hlediska první pomoci je dobré rozlišovat, o jakou část dolních končetin se jedná. Není univerzální způsob rychlého ošetření.
Stehenní a lýtková kost
Zlomenina stehenní kosti není příliš častá, objevuje se zejména v souvislosti s extrémním zatížením končetin. Typická je u profesionálních sportovců. Patří sem však také kupříkladu zlomenina krčku stehenní kosti, která pro změnu nejvíce trápí starší lidi. Zato zlomeniny lýtkových kostí patří k vůbec nejčastějším a postihují hodně i mladší generaci.
Pokud se u dotyčného projevuje silná bolest v oblasti stehenní či lýtkové kosti, položte jej na záda. Následně je třeba končetinu znehybnit pomocí dlah. Potřebujete 2 dlahy. První z nich veďte od pasu k plosce nohy, druhou pak od rozkroku k plosce z druhé strany. Dlahy vzájemně spojte provazem.
Zlomená noha nemusí být natažená. Naopak je lepší, pokud ji zafixujete mírně pokrčenou v koleni.
Zlomenina pánve
Kromě stehenních a lýtkových kostí lze do zlomenin dolních končetin zařadit také tu, která se objeví v pánevní oblasti. Zlomenina pánve je hodně bolestivá, na postiženém místě se rychle objevuje otok a krevní sraženiny. Typickým příznakem je také přítomnost krve v moči, případně i krvácení z konečníku.
I zde platí pravidlo, že musíte položeného položit na záda, pokud to samozřejmě vzniklá situace umožňuje. Se zraněným se jinak snažte nehýbat. Připevněte jej k pevné podložce a co nejrychleji zajistěte příchod lékaře. Pokud už je manipulace s člověk nezbytná, snažte se o to, aby nedocházelo k ohýbání těla.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!