Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

13. duben 2015     komentáře (0)  691 objevných slov

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou je třeba vykonat.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou je třeba vykonat.

Co jsou zlomeniny dolních končetin?

Zlomeninou lze definovat stav, kdy dochází k poškození některé z kostí v těle. Existuje přitom několik typů zlomenin.

Druhy zlomenin:

  • Otevřená – stav, kdy je část zlomené kosti přímo vidět
  • Zavřená – zlomenou kost sice nevidíte přímo, ale poznáte ji podle ohmatání či deformace končetiny
  • Jednoduchá – V tomto případě se kost zlomí na dvě části. Z hlediska léčby jde o lepší variantu zlomeniny.
  • Komplikovaná – Kost se rozlomí na více úlomků, léčba je zde nepoměrně obtíženější, respektive delší.

Příčiny zlomenin dolních končetin

K hlavním příčinám zlomenin v oblasti dolních končetin patří zejména nekoordinovaný pohyb, pády a prudké nárazy. Nejčastěji se tak děje při sportování. Zlomeniny se objevují spíše u netrénovaných jedinců, kteří s daným sportovním odvětvím nemají potřebné zkušenosti.

Zlomenina dolních končetin však může být způsobena například i tělesnou nadváhou. Nohy jsou mnohem více zatěžované.

Není překvapením, že se zlomeniny hodně týkají také starších osob. To souvisí s nedostatkem vápníku v těle a celkově nižší odolností organismu.

První pomoc

Z hlediska první pomoci je dobré rozlišovat, o jakou část dolních končetin se jedná. Není univerzální způsob rychlého ošetření.

Stehenní a lýtková kost

Zlomenina stehenní kosti není příliš častá, objevuje se zejména v souvislosti s extrémním zatížením končetin. Typická je u profesionálních sportovců. Patří sem však také kupříkladu zlomenina krčku stehenní kosti, která pro změnu nejvíce trápí starší lidi. Zato zlomeniny lýtkových kostí patří k vůbec nejčastějším a postihují hodně i mladší generaci.

Pokud se u dotyčného projevuje silná bolest v oblasti stehenní či lýtkové kosti, položte jej na záda. Následně je třeba končetinu znehybnit pomocí dlah. Potřebujete 2 dlahy. První z nich veďte od pasu k plosce nohy, druhou pak od rozkroku k plosce z druhé strany. Dlahy vzájemně spojte provazem.

Zlomená noha nemusí být natažená. Naopak je lepší, pokud ji zafixujete mírně pokrčenou v koleni.

Zlomenina pánve

Kromě stehenních a lýtkových kostí lze do zlomenin dolních končetin zařadit také tu, která se objeví v pánevní oblasti. Zlomenina pánve je hodně bolestivá, na postiženém místě se rychle objevuje otok a krevní sraženiny. Typickým příznakem je také přítomnost krve v moči, případně i krvácení z konečníku.

I zde platí pravidlo, že musíte položeného položit na záda, pokud to samozřejmě vzniklá situace umožňuje. Se zraněným se jinak snažte nehýbat. Připevněte jej k pevné podložce a co nejrychleji zajistěte příchod lékaře. Pokud už je manipulace s člověk nezbytná, snažte se o to, aby nedocházelo k ohýbání těla.


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.


Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

V případě, že se nadýcháte velkého množství oxidu uhelnatého, hrozí vám v nejhorším případě až smrt. Pokud se někdo ve vašem okolí nadýchá oxidu uhelnatého, měli byste vědět alespoň základní zásady, jak provést první pomoc před tím, než dorazí záchranná služba…



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!