Jak léčit cestovatelský průjem?

29. říjen 2015     komentáře (2)  603 objevných slov

Průjmová onemocnění můžeme dělit do několika skupin podle faktorů, na jejichž základě vznikají. Pokud rádi cestujete do exotických krajin, kde panují jiné klimatické i hygienické podmínky než u nás, už jste se možná setkali s takzvaným cestovatelským průjmem. O co jde, jak jej léčit a jak se mu vyhnout? Dozvíte se v dnešním článku.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Průjmová onemocnění můžeme dělit do několika skupin podle faktorů, na jejichž základě vznikají. Pokud rádi cestujete do exotických krajin, kde panují jiné klimatické i hygienické podmínky než u nás, už jste se možná setkali s takzvaným cestovatelským průjmem. O co jde, jak jej léčit a jak se mu vyhnout? Dozvíte se v dnešním článku.

Co je cestovatelský průjem?

Jedná se o průjem, který je vyvolaný jinými podmínkami, než na které jste zvyklí. Trápí velké procento turistů. Projevuje se jako klasický průjem. Máte řídkou stolici, jste dehydratovaní, při silnějším projevu je vám na zvracení, těžko do sebe dostává jakékoliv jídlo. Tento stav trvá až několik dní. Není třeba si hned obávat nějakých závažných zdravotních následků. Teprve pokud je vám hodně špatně, případně onemocnění přetrvává delší dobu, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny cestovatelského průjmu

Jak jsem již zmínil v úvodu, příčiny tkví zejména ve změně prostředí. Ocitáte se v jiné části světa, kde panují odlišné klimatické podmínky. Je důležité se snažit vyvarovat tamní stravě, pokud na ni nejste zvyklí.

Hlavní příčiny

 • Jiná strava a nápoje
 • Nedostatečná hygiena
 • Stres z cestování
 • Únava
 • Časový posun
 • Odlišné klimatické podmínky

Postup léčby

Léčba je prakticky stejná jako v případě běžného průjmu. Tělo v tu dobu potřebuje dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k jeho dehydrataci. Ale pozor! Pokud jste v exotické zemi, vyvarujte se konzumace vody z kohoutku či nebalené vody v restauraci. Vždy pijte pouze balenou vodu, u které máte jistotu, že je v pořádku. V restauraci se například nenechte dávat led do vody.

Kromě pitného režimu je samozřejmě potřeba upravit také jídelníček. Měli byste se vyvarovat konzumace ostrých pálivých jídel. Příliš vhodné ale není například ani pití mléka, tučná a vláknitá jídla. Lepší je 2 – 3 dny držet dietu, aby se váš organismus spravil.

Prevence

Cestovatelský průjem je zpravidla otázkou prvních dnů na dovolené, může vás však potrápit prakticky kdykoliv. Proto se řiďte následujícími preventivními opatřeními:

 • Pít pouze balenou vodu
 • Nejíst „pouliční“ jídla
 • Používat vlastní ručníky
 • Zuby si čistit pitnou balenou vodou
 • Nenechat si dát led do vody

Jak dlouho to potrvá?

Cestovatelský průjem zpravidla odezní během 2 – 3 dnů. Pokud trvá déle, obraťte se na lékaře, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (2)

Reklama

Čtěte také...

Babské rady na průjem: 16 tipů, jak se spolehlivě zbavíte průjmu

Babské rady na průjem: 16 tipů, jak se spolehlivě zbavíte průjmu

Také se vám občas stane, že musíte chodit během jediného dne na toaletu častěji, než je zdrávo? Průjem zná snad každý z nás. jde o nepříjemnou záležitost, která nám na pár dnů může opravdu ztížit každodenní činnosti, na které jsme zvyklí.

Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny

Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších…


Jak léčit lupénku?

Jak léčit lupénku?

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Mirek Z

středa, 24. únor 2016
22:52

Rozhodně doporučuji mít v záloze nějaký lék - za sebe můžu doporučit http://www.klubzdravi.cz/produkty/tammex-family-plus_2565.aspx - když jsem doma, tak jsem ochoten zkoušet různý metody, ale určitě ne na dovolený :) Přece doslova ne****erete 20 000,- za dovolenou ;)


Napsal: Mirek Z [Odpovědět]

Ivča

pondělí, 13. červen 2016
13:55

Tak s cestovatelskými průjmy už jsem si za ta léta, co jezdíme na dovolenou docela užila, ale poslední dobou se dokážu obejít bez nich, ale fakt je ten, že jsem zjistila, že jsem asi přecitlivělá a musím si dávat pozor opravdu na všechno. Jen tak namátkou doporučuju - nepít normální vodu, jedině balenou. Nedávat si asi led do pití v restauraci, protože je z kohoutkové vody. Dávat si pozor na jídlo na ulici - radši si udělat sváču a na jídlo zajít případně do restaurace. Dávat si pozor i na mléčné a smetanové koktejly a jídla tepelně neupravená. A dobrý je i nasadit probiotika, pokud je člověk normálně nebere. Já doma spoléhám na přírodní probiotika, ale na dovolenou si kupuju biopron forte, nasazuju už před dovčou a beru celou dovolenou a zatím se už několik let držím (no několik, myslím, že poslední tři roky). Tak přeju všem pohodovou dovolenou bez problémů :)


Napsal: Ivča [Odpovědět]