Proč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrn
8. duben 2014 Roman Beneš komentáře (1) 765 objevných slovJaterní skvrny, někdy také nazývané jako stařecké skvrny, se projevují na lidské kůži, a to zejména v oblasti obličeje. Vyskytují se ale také na rukou, případně i v okolí krku. Pojem stařecké skvrny není přesný, neboť se skvrny nezřídka kdy objevují už i u lidí v produktivním věku mezi 30 a 40 roky. Možná o tom ani nevíte a už se u vás také vyskytly. Jak vypadají a jak se dají léčit?
Jaterní skvrny, někdy také nazývané jako stařecké skvrny, se projevují na lidské kůži, a to zejména v oblasti obličeje. Vyskytují se ale také na rukou, případně i v okolí krku. Pojem stařecké skvrny není přesný, neboť se skvrny nezřídka kdy objevují už i u lidí v produktivním věku mezi 30 a 40 roky. Možná o tom ani nevíte a už se u vás také vyskytly. Jak vypadají a jak se dají léčit?
Co jsou jaterní skvrny?
Jaterní neboli stařecké skvrny mají výrazně červenou až nahnědlou barvu. Jejich velikost může být od několika milimetrů až po centimetrové skvrny, které se rozprostírají po obličeji, objevují se však také na rukou (především kloubech), případně jsou i v dekoltu či na krku.
Jde o skvrny, které mohou vzniknout z několika příčin. Pokud jde opravdu o jaterní skvrny, nejde o žádné zhoubné onemocnění. Člověku vadí hlavně kvůli tomu, že když má přeci jen celý obličej rudý od těchto skvrn, nepůsobí to zrovna esteticky.
Jaké jsou příčiny?
Mezi hlavní příčinu těchto skvrn patří dlouhodobé působení UV záření. V pokožce se pak hromadí volné radikály a toxiny, které způsobují, že se v ní tvoří hnědý pigment.
Stařecké skvrny ale mohou mít také jiné příčiny. Zejména u mladších lidí se mohou projevit v důsledku nadměrné konzumace alkoholu a cigaret či jiných tabákových výrobků.
Další příčinou pak může být nevhodná strava, případně i užívání léků, které mohou vyvolat reakci na pokožce.
Prevence
Stařeckým skvrnám se většina z nás jen těžko vyhne. Většinou se objevují až kolem věku 60 let, jak jsem ale již uvedl výše, mohou mít i jiné příčiny, kvůli nimž se projevují i v mnohem mladším věku.
Prvním preventivním opatřením je ochrana před UV zářením. Proto je důležité se vyvarovat dlouhému opalování na sluníčku, zejména pokud máte citlivější pokožku. Využívejte ochranné krémy. Doporučuje se také nechodit příliš často do solárií.
Dobrým preventivním opatřením je také nižší spotřeba alkoholu a cigaret, které rovněž k tvorbě jaterních skvrn přispívají.
Jak léčit stařecké skvrny?
Pokud se u vás projeví jaterní skvrny, je určitě dobré konzultovat je s lékaři. V určitých případech totiž může dojít k záměně s jiným onemocnění – melanomy apod. V tom případě by neodborná léčba mohla mít fatální důsledky.
Každopádně, pokud jde opravdu o stařecké skvrny, mají povětšinou trvalý charakter. Dají se pak už jen stěží odstranit. Možný je kupříkladu peeling nebo laserový zákrok. V tom případě sice dojde k zesvětlení pokožky, ta je pak ale ještě citlivější na UV záření, skvrny se tak mohou začít opět rychle objevovat.
Babské rady
Citron
Mezi osvědčené babské rady na stařecké skvrny patří použití citronu. Postižená místa jednoduše každý den potřete čerstvou citronovou šťávou. Během několika týdnů by mělo dojít k zesvětlení pokožky.
Další rady
Bělící účinky na pokožku mají také další ovocné kyseliny nebo například řeřicha, najdou se i jiné bylinky na játra. Je ale nutné mít na paměti, že pokožka je po vybělení citlivější a tudíž musíte být ještě více opatrní a vyhýbat se přímému slunečnímu záření, potažmo používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem.
Hodnocení
2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 12x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.