Proč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrn

8. duben 2014     komentáře (1)  765 objevných slov

Jaterní skvrny, někdy také nazývané jako stařecké skvrny, se projevují na lidské kůži, a to zejména v oblasti obličeje. Vyskytují se ale také na rukou, případně i v okolí krku. Pojem stařecké skvrny není přesný, neboť se skvrny nezřídka kdy objevují už i u lidí v produktivním věku mezi 30 a 40 roky. Možná o tom ani nevíte a už se u vás také vyskytly. Jak vypadají a jak se dají léčit?

Proč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrnProč se dělají jaterní skvrny na rukou a obličeji? Babské rady na léčbu stařeckých skvrn

Jaterní skvrny, někdy také nazývané jako stařecké skvrny, se projevují na lidské kůži, a to zejména v oblasti obličeje. Vyskytují se ale také na rukou, případně i v okolí krku. Pojem stařecké skvrny není přesný, neboť se skvrny nezřídka kdy objevují už i u lidí v produktivním věku mezi 30 a 40 roky. Možná o tom ani nevíte a už se u vás také vyskytly. Jak vypadají a jak se dají léčit?

Co jsou jaterní skvrny?

Jaterní neboli stařecké skvrny mají výrazně červenou až nahnědlou barvu. Jejich velikost může být od několika milimetrů až po centimetrové skvrny, které se rozprostírají po obličeji, objevují se však také na rukou (především kloubech), případně jsou i v dekoltu či na krku.

Jde o skvrny, které mohou vzniknout z několika příčin. Pokud jde opravdu o jaterní skvrny, nejde o žádné zhoubné onemocnění. Člověku vadí hlavně kvůli tomu, že když má přeci jen celý obličej rudý od těchto skvrn, nepůsobí to zrovna esteticky.

Jaké jsou příčiny?

Mezi hlavní příčinu těchto skvrn patří dlouhodobé působení UV záření. V pokožce se pak hromadí volné radikály a toxiny, které způsobují, že se v ní tvoří hnědý pigment.

Stařecké skvrny ale mohou mít také jiné příčiny. Zejména u mladších lidí se mohou projevit v důsledku nadměrné konzumace alkoholu a cigaret či jiných tabákových výrobků.

Další příčinou pak může být nevhodná strava, případně i užívání léků, které mohou vyvolat reakci na pokožce.

Prevence

Stařeckým skvrnám se většina z nás jen těžko vyhne. Většinou se objevují až kolem věku 60 let, jak jsem ale již uvedl výše, mohou mít i jiné příčiny, kvůli nimž se projevují i v mnohem mladším věku.

Prvním preventivním opatřením je ochrana před UV zářením. Proto je důležité se vyvarovat dlouhému opalování na sluníčku, zejména pokud máte citlivější pokožku. Využívejte ochranné krémy. Doporučuje se také nechodit příliš často do solárií.

Dobrým preventivním opatřením je také nižší spotřeba alkoholu a cigaret, které rovněž k tvorbě jaterních skvrn přispívají.

Jak léčit stařecké skvrny?

Pokud se u vás projeví jaterní skvrny, je určitě dobré konzultovat je s lékaři. V určitých případech totiž může dojít k záměně s jiným onemocnění – melanomy apod. V tom případě by neodborná léčba mohla mít fatální důsledky.

Každopádně, pokud jde opravdu o stařecké skvrny, mají povětšinou trvalý charakter. Dají se pak už jen stěží odstranit. Možný je kupříkladu peeling nebo laserový zákrok. V tom případě sice dojde k zesvětlení pokožky, ta je pak ale ještě citlivější na UV záření, skvrny se tak mohou začít opět rychle objevovat.

Babské rady

Citron

Mezi osvědčené babské rady na stařecké skvrny patří použití citronu. Postižená místa jednoduše každý den potřete čerstvou citronovou šťávou. Během několika týdnů by mělo dojít k zesvětlení pokožky.

Další rady

Bělící účinky na pokožku mají také další ovocné kyseliny nebo například řeřicha, najdou se i jiné bylinky na játra. Je ale nutné mít na paměti, že pokožka je po vybělení citlivější a tudíž musíte být ještě více opatrní a vyhýbat se přímému slunečnímu záření, potažmo používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Jak odstranit ječné zrno: Babské rady pro jeho léčbu

Ječné zrno je hlavně z estetického hlediska velmi nepříjemnou záležitostí. Na okraji očních víček se vytvoří absces, který je načervenalý a způsobuje celkový otok víčka. Typickým příznakem je zvýšený tlak na oko, krom toho může ječné zrno docela bolet.

Proč se dělají bradavice?

Proč se dělají bradavice?

V jednom z našich minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak odstranit bradavice. Co to ale jsou bradavice a proč se vlastně dělají? I to je dobré vědět, abyste pak měli lepší přehled o tom, zda se na vaší pokožce skutečně vyskytují, nebo se jedná o jiné onemocnění kůž…


Proč se dělají modřiny?

Proč se dělají modřiny?

Každému z nás se občas udělají na těle modřiny. Jejich vznik může mít několik příčin. Pokud se jedná o následky běžných pádů a nárazů, nejsou modřiny nijak závažné. Mohou však být také způsobeny onemocněním, které se nazývá hemofilie.

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Proč se dělají opary? Jak se rychle zbavit oparu

Opar je bolestivou nemocí, která se vyskytuje ve formě malých puchýřků. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti rtů, může se však objevit také u očních víček, kde je obzvláště nepříjemný. V neposlední řadě se pak opary objevují také u genitálií. Nemoc je nakažlivá, a to a…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Heidi

pondělí, 8. květen 2017
07:05

Hi there to all, for the reason that I am truly eager of reading this weblog\'s post to be updated daily.
It consists of good data.


Napsal: Heidi [Odpovědět]