Jak ošetřit popraskané paty? Babské rady

4. březen 2014     komentáře (0)  804 objevných slov

Popraskané paty jsou kožním problémem, který jistě trápí celou řadu z vás. Projevuje se spíše u lidí středního a staršího věku. Kůže na patě popraská z několika důvodu. Jde o onemocnění, kdy vlastně dochází k odumření tkáně, neboť nemá potřebnou hydrataci.

Jak ošetřit popraskané paty? Babské radyJak ošetřit popraskané paty? Babské rady

Popraskané paty jsou kožním problémem, který jistě trápí celou řadu z vás. Projevuje se spíše u lidí středního a staršího věku. Kůže na patě popraská z několika důvodu. Jde o onemocnění, kdy vlastně dochází k odumření tkáně, neboť nemá potřebnou hydrataci.

Doprovodnými jevy mohou být bolesti paty, ale také například i zvýšený zápach. Nepříjemnost způsobuje i z estetického hlediska. Hlavně v létě, kdy se procházíte bosi na pláži, vypadají popraskané paty značně nevzhledně.

Prevence

Popraskání pat je důležité předcházet dobrou prevencí. Především je potřeba dodržovat hygienu. Chodidla často a důkladně omývejte. Poté, co vyjdete ze sprchy či vany, nohy pořádně usušte. Aby byla dobře hydratovaná, používejte kvalitní mýdla.

Kromě toho je vhodné paty pravidelně škrábat pomocí pilníku, používejte pemzu.

Jako účinná prevence se jeví koupele s přísadou bylinek. Nejlepší je na to heřmánek, dále pak také třeba měsíček, jitrocel či kostival lékařský. Bylinné koupele jsou nejen dobrým preventivním opatřením, ale doporučuji je využívat i ve chvíli, kdy se již problém s popraskanými patami objevil a je třeba jej vyřešit.

Po každé koupeli je dobré použít příslušné krémy, například ty, které obsahují výtažek z měsíčku. Měsíčkové krémy na nohy jsou k dostání v kvalitních obchodech s drogerií, případně i v lékárnách.

Důležitým preventivním opatřením je také nošení kvalitních a čistých ponožek do obuvi. Rozhodně byste neměli v pevné obuvi chodit naboso, bez ponožek. Popraskání pat se častěji vyskytuje ve chvíli, kdy nosíte volnou otevřenou obuv, jako jsou pantofle či sandály.

Popraskané paty mohou znamenat i nedostatek vitamínu A. proto je vhodné do jídelníčku zařadit stravu, která tento důležitý vitamín obsahuje.

Babské rady na popraskané paty

Kromě krémů, použití pilníku a pemzy na popraskané paty pomáhají i domácí „léky“. Babské rady doporučují použít například tyto:

Sádlo

Obyčejné sádlo použijte namísto krému. Pomůže promastit nohy. Poté, co jej na paty namažete, zabalte chodidla do igelitového pytlíku a přes něj si navlékněte ponožky.

Tvaroh

Působí stejně dobře jako sádlo. I postup je obdobný. Stačí na chodidla namazat silnější vrstvu tvarohu, překrýt igelitovým pytlíkem a navléci si ponožky.

Tvaroh pak nechte několik hodin působit. Nejlepší je, pokud tuto proceduru podstoupíte na noc. Tvarohový zábal pomáhá nejen k odstranění problému s popraskanými patami, ale snižuje také zápach z chodidel.

Citron

Pokožku potřete citronem. Dojde k hydrataci pokožky a jejímu zjemnění.

Jak dlouho léčba potrvá?

Popraskané paty jsou neduhem, který asi nevyřešíte ze dne na den. Počítejte s tím, že jakmile se problém objeví, bude potřeba trpělivosti a minimálně několika týdnů, než se pokožka důkladně hydratuje.

Jaké budou náklady?

Domácí léky v podobě sádla, citronu či tvarohu vás budou stát maximálně několik desítek korun. Určitě je dobré si pořídit také kvalitní krémy, které přispějí k hydrataci pokožky. Doporučuji zvolit kupříkladu měsíčkový balzám Bio Karité, který má desinfekční účinky a je určený na pokožku, jež je napadena plísní či ekzémy, například atopický ekzém. Je vhodný i pro regeneraci hnisavých ran.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.47 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Babské rady, jak odstranit plíseň nehtů

Babské rady, jak odstranit plíseň nehtů

Plísně se objevují nejen na lidské pokožce, ale také na nehtech. I v tomto případě se onemocnění nazývá mykóza. Je zpravidla vyvoláno kvasinkami. Nemoc se objevuje především u nehtů na prstech dolních končetin, nejčastěji na krajních prstech, tedy palcích či malíčcích. M…

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.


7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?

Babské rady na zalehlé uši

Babské rady na zalehlé uši

V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět, jaké jsou příčiny zalehlých uší a jak se dá tento poměrně častý jev léčit, a to laicky i odborně. Na zalehlé uši však znaly recepty už naše babičky. Jaké jsou ty nejvíce osvědčené?Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!