Jak ošetřit popraskané paty? Babské rady
4. březen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 804 objevných slovPopraskané paty jsou kožním problémem, který jistě trápí celou řadu z vás. Projevuje se spíše u lidí středního a staršího věku. Kůže na patě popraská z několika důvodu. Jde o onemocnění, kdy vlastně dochází k odumření tkáně, neboť nemá potřebnou hydrataci.
Popraskané paty jsou kožním problémem, který jistě trápí celou řadu z vás. Projevuje se spíše u lidí středního a staršího věku. Kůže na patě popraská z několika důvodu. Jde o onemocnění, kdy vlastně dochází k odumření tkáně, neboť nemá potřebnou hydrataci.
Doprovodnými jevy mohou být bolesti paty, ale také například i zvýšený zápach. Nepříjemnost způsobuje i z estetického hlediska. Hlavně v létě, kdy se procházíte bosi na pláži, vypadají popraskané paty značně nevzhledně.
Prevence
Popraskání pat je důležité předcházet dobrou prevencí. Především je potřeba dodržovat hygienu. Chodidla často a důkladně omývejte. Poté, co vyjdete ze sprchy či vany, nohy pořádně usušte. Aby byla dobře hydratovaná, používejte kvalitní mýdla.
Kromě toho je vhodné paty pravidelně škrábat pomocí pilníku, používejte pemzu.
Jako účinná prevence se jeví koupele s přísadou bylinek. Nejlepší je na to heřmánek, dále pak také třeba měsíček, jitrocel či kostival lékařský. Bylinné koupele jsou nejen dobrým preventivním opatřením, ale doporučuji je využívat i ve chvíli, kdy se již problém s popraskanými patami objevil a je třeba jej vyřešit.
Po každé koupeli je dobré použít příslušné krémy, například ty, které obsahují výtažek z měsíčku. Měsíčkové krémy na nohy jsou k dostání v kvalitních obchodech s drogerií, případně i v lékárnách.
Důležitým preventivním opatřením je také nošení kvalitních a čistých ponožek do obuvi. Rozhodně byste neměli v pevné obuvi chodit naboso, bez ponožek. Popraskání pat se častěji vyskytuje ve chvíli, kdy nosíte volnou otevřenou obuv, jako jsou pantofle či sandály.
Popraskané paty mohou znamenat i nedostatek vitamínu A. proto je vhodné do jídelníčku zařadit stravu, která tento důležitý vitamín obsahuje.
Babské rady na popraskané paty
Kromě krémů, použití pilníku a pemzy na popraskané paty pomáhají i domácí „léky“. Babské rady doporučují použít například tyto:
Sádlo
Obyčejné sádlo použijte namísto krému. Pomůže promastit nohy. Poté, co jej na paty namažete, zabalte chodidla do igelitového pytlíku a přes něj si navlékněte ponožky.
Tvaroh
Působí stejně dobře jako sádlo. I postup je obdobný. Stačí na chodidla namazat silnější vrstvu tvarohu, překrýt igelitovým pytlíkem a navléci si ponožky.
Tvaroh pak nechte několik hodin působit. Nejlepší je, pokud tuto proceduru podstoupíte na noc. Tvarohový zábal pomáhá nejen k odstranění problému s popraskanými patami, ale snižuje také zápach z chodidel.
Citron
Pokožku potřete citronem. Dojde k hydrataci pokožky a jejímu zjemnění.
Jak dlouho léčba potrvá?
Popraskané paty jsou neduhem, který asi nevyřešíte ze dne na den. Počítejte s tím, že jakmile se problém objeví, bude potřeba trpělivosti a minimálně několika týdnů, než se pokožka důkladně hydratuje.
Jaké budou náklady?
Domácí léky v podobě sádla, citronu či tvarohu vás budou stát maximálně několik desítek korun. Určitě je dobré si pořídit také kvalitní krémy, které přispějí k hydrataci pokožky. Doporučuji zvolit kupříkladu měsíčkový balzám Bio Karité, který má desinfekční účinky a je určený na pokožku, jež je napadena plísní či ekzémy, například atopický ekzém. Je vhodný i pro regeneraci hnisavých ran.
Hodnocení
2.47 hvězdiček / Hodnoceno: 17x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!