Jak ošetřit odřeniny a drobná poranění kůže?
1. červenec 2014 Roman Beneš komentáře (0) 987 objevných slovDěti mají o prázdninách spoustu volného času, a tak mají čas dělat různé vylomeniny. Rázem pak stoupá pravděpodobnost, že přijdou k nějakému drobnému poranění kůže. Typicky se jedná hlavně o odřeniny. Ty si samozřejmě mohou způsobit i dospělí. Ošetření kůže patří mezi základní znalosti, které by měl mít každý z nás.
Děti mají o prázdninách spoustu volného času, a tak mají čas dělat různé vylomeniny. Rázem pak stoupá pravděpodobnost, že přijdou k nějakému drobnému poranění kůže. Typicky se jedná hlavně o odřeniny. Ty si samozřejmě mohou způsobit i dospělí. Ošetření kůže patří mezi základní znalosti, které by měl mít každý z nás.
Kdy poranění kůže ošetřovat?
Je potřeba si ujasnit, kdy si s odřeninou či jiným poraněním kůže poradíte sami a kdy je naopak lepší zajít k doktorovi. V okamžiku, kdy rána silněji krvácí a je otevřená, bude je zapotřebí sešít. V tomto případě ihned běžte k doktorovi. Pokud jde o poranění na tváři, je nutné být ještě mnohem opatrnější.
Lékařskou pomoc v každém případě volejte v okamžiku, kdy nemůžete zastavit krvácení. Rovněž pak ve chvíli, kdy je rána viditelně hlubší. Stejně tak byste měli přivolat doktora v případě, že je rána silně znečištěna a začíná hnisat. Je to podobné jako v případě, kdy potřebujete zastavit krvácení z nosu. Pokud se vám to nedaří, je rovněž nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Postup ošetření
Pokud není poranění pokožky nijak zásadní, vystačíte si na to sami, bez pomoci doktora. U každé odřeniny či podobného poranění kůže je postup v zásadě stejný. Vzniklou ránu je třeba okamžitě očistit a omýt, osušit a následně zavázat náplastí nebo obvazem.
Vyčištění a omytí rány
Z odřeniny opatrně odstraňte větší nečistoty, a to ručně, popřípadě čistým kartáčkem. Zároveň ji omyjte pod pitnou vodou. Opět ale zdůrazňuji, že pokud je rána větší a hlubší, raději navštivte zdravotnické zařízení.
Kromě pitné vody lze použít také sterilní vodu, která by měla být v každé lékárničce. Rovněž je možné na ránu použít peroxid vodíku. Ten ji dezinfikuje.
Obklad
V případě malé ranky si vystačíte s obyčejnou náplastí. Tu vyjměte o obalu a přiložte na ránu. Náplast musí být pevně uchycena, aby při pohybu nespadla.
Pokud je poranění kůže větší a je tak předpoklad delšího hojení, je efektivnější použít obvaz. Ideální je obvaz pro vlhké hojení ran. Ten totiž obsahuje tekutinu, která poraněné pokožce dodává vlhkost. Vlhké prostředí pak přispívá k rychlejší regeneraci kožních buněk. Navíc zabraňuje vzniku strupu.
Použít lze také nepřilnavé obvazové materiály, které jsou pletené. I ty bývají napuštěny léčivými látkami, které přispívají k rychlejší regeneraci pokožky.
Zafixování rány
K fixaci rány použijte polštářkovou náplast, u větších poranění pak gázu a obinadlo. Ty zabrání přístupu vzduchu do rány. Opět je nutné je důkladně ovázat, aby se během pohybu nesesuly.
Ke zklidnění pokožky je vhodné použít regenerační gely. Pro děti doporučuji zvolit kupříkladu Dětský gel na drobná poranění Kneipp, který obsahuje výtažky z aloe. Ty přispívají k rychlejší regeneraci pokožky, a to i díky tomu, že ji zvláčňují a tvoří na ní jakýsi ochranný filtr.
Co je potřeba
- Dezinfekce
- Gel
- Náplast
- Obinadlo a gáza
Jak dlouho to potrvá?
Ošetření drobné odřeniny je otázkou maximálně 5 minut. V případě, že rána nepřestává krvácet po dobu delší jak 10 minut, raději vyhledejte lékařskou pomoc. Totéž platí i v případě, že je odřenina silně znečištěna.
Jaké budou náklady?
Balení obyčejných textilních polštářkových náplastí, které patří do základní výbavy a při ošetření odřenin jsou nejčastěji využívané, stojí cca 40 Kč. Dezinfekční přípravky na poranění se dají zakoupit v ceně do 100 Kč, stejně tak i obinadla.
Budete-li ošetřovat poranění u malých dětí, je vhodné použít chladivé dětské gely. Dětský gel na drobná poranění Kneipp vás vyjde ve 20 ml balení na 100 Kč.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!