Jak na popálenou kůži? Základní ošetření a babské rady při vzniku popálenin
4. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (0) 1112 objevných slovPopálení kůže se vyskytuje v důsledku kontaktu s ohněm, případně je způsobeno také dotykem s horkými předměty, nebo vzniká také jako následek opaření vodou či jinou tekutinou. Téměř vždy se jedná o velmi nepříjemné poranění, které doprovází intenzivní bolest.
Popálení kůže se vyskytuje v důsledku kontaktu s ohněm, případně je způsobeno také dotykem s horkými předměty, nebo vzniká také jako následek opaření vodou či jinou tekutinou. Téměř vždy se jedná o velmi nepříjemné poranění, které doprovází intenzivní bolest.
Pokud jsou popáleniny malé, je možné je ošetřit podomácku, v případě poranění větší části pokožky je však bezpodmínečně nutné kromě rychlého ošetření vyhledat také lékařskou pomoc. Popáleniny na kůži, které se dotknou většího procenta kůže u daného jedince, mohou mít až smrtelné následky.
Co je popálená kůže
Kontakt s horkými předměty přináší lidské pokožce bolest, která se při větší intenzitě může projevit v podobě popálenin. Pokožka v tomto případě reaguje tak, že zarudne, objeví se na ní puchýře a otoky. Postižení provádí silná bolest a pálení kůže. Pakliže je popálení kůže značné, může se o člověka dostavit šok, který jej přímo ohrožuje na zdraví.
Odborně se popáleniny dělí do čtyř kategorií podle stupně popálení kůže. V případě prvního a druhého stupně je možné provést domácí ošetření, dochází zde pouze ke krátkodobému kontaktu se zdrojem tepla, kdy pokožka rudne, případně se na ní objevují puchýře (druhý stupeň).
Naše tělo začíná teplo vnímat jako bolest až od určitých teplot. Lehké bolesti a pálení způsobuje již kontakt s tělesem, které má teplotu kolem 45 stupňů Celsia.
Základní ošetření
Pokud se popálíte jen drobně, například se spálíte prst od ohně, případně se opaříte, je možné si ošetření provést vlastnoručně. Je také dobré vědět, jak pomoci bližním ve chvíli, kdy u nich dojde ke vzniku popálenin.
Lékaři doporučují jako nejefektivnější způsob zmírnění bolesti a následků popálení obyčejné chlazení studenou vodou. Studená voda zamezí vzniku puchýřů a dokáže poměrně rychle zmírnit intenzitu bolesti, která je jedním z hlavních průvodních jevů každé popáleniny kůže. Chlazení provádějte tak, aby nedošlo k celkovému podchlazení zraněného.
Pokud jsou popáleniny rozsáhlé, ochlazujte pomocí vody pouze ruce, krk a obličejovou část. Tuto činnost provádějte dostatečně dlouho, klidně až 3 hodiny. V další fázi pak ránu vyčistěte, aby se v ní neobjevila infekce. Používejte ale vždy jen takovou dezinfekci, která nepálí. K dezinfekci lze použít například Betadine, který se dá pořídit v lékárnách. Úkolem je zabránit další bolesti. Poté popálené místo převažte, nejlépe sterilní gázou.
V případě vážnějšího popálení pokožky vždy zavolejte lékařskou pomoc. U nejtěžších případů bude vyžadována hospitalizace v nemocnici. Ve snaze zabránit dalšímu šoku lékaři využívají analgetika, případně také infúze a další léčebné postupy.
Babské rady na popáleniny
Chycení za ucho
V případě, že si opaříte nebo spálíte prst, může pomoci ke zmírnění náhlé bolesti velmi jednoduchý trik. Prstem se chytíte za ucho. Ušní boltec je jedním z nejchladnějších míst lidského těla. Dojde tak vyrovnání teplot a prst po krátké chvilce přestane pálit.
Obklad z heřmánku
Pokud máte drobnou popáleninu, lze k jejímu rychlejšímu zahojení a hlavně zmírnění bolesti použít obklady z heřmánku. Doma si připravte heřmánkový čaj z jedné lžíce heřmánku, kterou v šálku zalijete vodou.
Po pár minutách louhování a vychladnutí vody v čaji vymáchejte kapesník (či jinou čistou látku) a přiložte jej k popálené pokožce. Heřmánek pomáhá regenerovat pokožku.
Vajíčko
Ke zmírnění pálení postiženého místa vyzkoušejte vajíčko. Natvrdo uvařené vajíčko oloupejte a stáhněte z její skořápky bílou blanku. Tu přiložte na popálenou pokožku. Blanka „vytáhne“ z popáleniny teplo a utiší tak bolest.
Hořčice
Poměrně známou babskou radou je také potření popáleného místa hořčicí. Po natření ji necháte na ráně do té doby, než zcela zaschne.
Co je potřeba?
Při základní péči:
- Chlazení studenou vodou
- Desinfekce
- Ovázání popáleniny sterilní gázou
- Vyhledání odborné lékařské pomoci v případě vážnější popáleniny
Na babské rady:
- Heřmánkový čaj
- Vajíčko
- Hořčice
Jak dlouho to potrvá?
Mírné popáleniny jsou bolestivé maximálně několik dní. V opačném extrému, kdy dojde k silným popáleninám na větší části těla, se jedná o záležitost, která může mít následky na celý život. V těchto případech je vždy nezbytně nutné přivolat lékařskou pomoc co nejrychleji.
Jaké budou náklady?
Základní ošetření popálenin vás nebude stát prakticky nic. Ošetření studenou vodou a obklady je nejen efektivním, ale také nejlevnějším řešením.
Hodnocení
2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!