Jak léčit impetigo: Příznaky a léčba kožního onemocnění

15. duben 2014     komentáře (0)  736 objevných slov

Impetigo je kožním onemocněním. Není příliš časté, tudíž mnozí z vás nejspíše ani netuší, co je to vlastně za nemoc a jak se projevuje.

Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

Impetigo je kožním onemocněním. Není příliš časté, tudíž mnozí z vás nejspíše ani netuší, co je to vlastně za nemoc a jak se projevuje.

Je nutné zdůraznit, že pokud je u člověka diagnostikováno, je potřeba jej urychleně léčit a přistoupit také k určitým preventivním opatřením, aby se toto kožní onemocnění dále nešířilo. V případě, že nedojde k včasné a kvalitní léčbě, může přejít ve velmi vážné onemocnění kůže.

Co je impetigo?

Impetigo je poměrně vysoce nakažlivým kožním onemocněním, které se vyskytuje zejména u kojenců a dětí školního věku. V některých případech se však může objevit i u dospělých jedinců.

Jde o nemoc, která je způsobena bakteriemi. Jedná se hlavně o streptokoky a stafylokoky. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje v situacích, kdy je vaše pokožka již napadena jiným onemocněním, případně je popálená či silně odřená. Bakterie se „zaryjí“ do kůže, kde pak způsobují charakteristické příznaky onemocnění.

Příznaky impetiga

Impetigo se rozlišuje do dvou základních forem. Mluví se buď o bulózním nebo nebulózním impetigu. V první případě se nemoc objevuje hlavně na dolních končetinách ve formě bulem, ve druhém případě se pak objevuje hlavně v oblasti obličeje. Na něm se vytváří drobné puchýře, jež jsou dosti podobné akné. Puchýře později začínají praskat a tvoří se z nich strupy.

Charakteristické příznaky impetiga

  • Zarudnutí kůže
  • Bolest
  • Svědění
  • Tvorba otoků a puchýřů

Jak léčit impetigo?

Vzhledem k tomu, že je impetigo vysoce nakažlivým kožním onemocněním, je potřeba jej v případě, že se objeví jeho příznaky, co nejrychleji léčit. V opačném případě se může snadno přenést na další osoby, které s nemocným přijdou do styku, a to i nepřímého. Například ve chvíli, kdy použijí stejný ručník.

Odborná léčba

Při odborné léčbě jsou lékaři zpravidla nasazena antibiotika ve formě mastí. V případě, že vás postihne toto onemocnění, doporučuje se také klid, snížení fyzické aktivity.

Silnější antibiotika jsou pak nasazována v případech, kdy je impetigo vážnější, postihne větší část pokožky.

Léčba svépomocí

Co můžete udělat sami, abyste se tohoto nepříjemného kožního onemocnění zbavili? Především je nutné zvýšit hygienu. Určitě se důkladně umývejte, používejte kvalitní antibakteriální mýdla. Doporučováno je také častěji měnit oblečení, nosit na sobě neustále čisté věci.

Aby se nemoc nepřenesla na další členy rodiny, zamezte tomu, aby přišli do styku s vašimi osobními věcmi, které nosíte a jež používáte k osobní hygieně.

V případě, že se u vás objeví nebulózní impetigo na obličeji, přestaňte se holit do doby, než nemoc odezní. Holení pomocí strojku by totiž mohlo přispět k dalšímu šíření onemocnění.

Jak dlouho trvá léčba?

Je-li impetigo řádně léčeno pomocí antibiotik, pak onemocnění odezní zpravidla během jednoho týdne, maximálně deseti dnů. Nezůstávají přitom po něm na těle žádné viditelné stopy v podobě jizev či jiných útvarů.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Dehydratace se u mnoha lidí projevuje zejména v teplých letních měsících. Ve své mírné formě nejde o nijak závažný zdravotní problém. Nesmí se však podceňovat, při silnějších projevech už může vážně ohrozit vaše zdraví, ba dokonce skončit úmrtím.


Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …

Jak se zbavit kvasinkové infekce? Příznaky a léčba

Jak se zbavit kvasinkové infekce? Příznaky a léčba

Kvasinková infekce je onemocněním, které se vyskytuje výhradně u žen. Jde o infekci, která se projevuje výtoky z pochvy. Doprovází je nepříjemné svědění i další příznaky.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!