Atopický ekzém u dětí
24. srpen 2015 Inzerce komentáře (1) 1014 objevných slovAtopický ekzém, chronické, silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže, které je dané přemrštěnou reakcí lidského organismu na určitou látku. Atopický ekzém je součástí tzv. atopického syndromu, kdy je často spojen s výskytem dalších alergických projevů, jako je astma, alergie na potraviny, senná rýma, apod. Atopie je tedy projevem alergie a je dána geneticky. Pokud atopickým ekzémem trpí oba rodiče, je až 80% pravděpodobnost, že dítě bude mít tytéž problémy. Je-li nemocí postižen pouze jeden z rodičů, pravděpodobnost se snižuje zhruba na 50%.
Atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém, chronické, silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže, které je dané přemrštěnou reakcí lidského organismu na určitou látku. Atopický ekzém je součástí tzv. atopického syndromu, kdy je často spojen s výskytem dalších alergických projevů, jako je astma, alergie na potraviny, senná rýma, apod. Atopie je tedy projevem alergie a je dána geneticky.
Pokud atopickým ekzémem trpí oba rodiče, je až 80% pravděpodobnost, že dítě bude mít tytéž problémy. Je-li nemocí postižen pouze jeden z rodičů, pravděpodobnost se snižuje zhruba na 50%.
Jedná se o poměrně častou nemoc, která postihuje přibližně 20% dětí a 6% dospělých. V České republice se s touto nemocí potýká až 10% obyvatel. Asi 60% dětí trpících touto nemocí má první projevy ekzému mezi 2. – 4. měsícem věku. Asi u 10ti% pacientů se nemoc projeví až v dospělosti.
Příznaky atopického ekzému
Jak již bylo řečeno, jde o zánětlivé kožní onemocnění, které se nejčastěji projevuje suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením nebo svěděním. Atopický ekzém může přejít do formy mokvajících pupínků, kde je poměrně velké riziko zanesení infekce.
Ekzémová ložiska mají tedy různou podobu:
- chronické suché zesílené plochy se zvýrazněným kožním reliéfem, které mají šedorůžovou barvu a dochází k odlupování povrchu.
- silně zarudlé a lehce se šupinatící plochy
- splývající drobné pupínky až puchýřky
- mokvající zarudlá ložiska postihující kožní povrch v různě velkém rozsahu
Kojenecká forma
Nejdříve se postižení projevuje u kojenců v období mezi 2. – 4. měsícem věku. Ekzém je velice svědivý a pro děti opravdu nepříjemný. Objevuje se převážně na obličeji a zbytku hlavičky, dále se přesouvá na krk, většinu trupu a končetiny. Kůže dětí je zarudlá, suchá a nepříjemně svědí. K největšímu zhoršení dochází mezi 9. – 10. měsícem věku, zřejmě zvýšenou pohybovou aktivitou. Tato forma obvykle trvá do druhého roku života.
Dětská forma
U starších dětí se zánětlivá ložiska ekzému přesouvají do loketních a podkoleních jamek, na hřbety rukou a nohou, kolena, zápěstí a krk. Typické je střídání období náhlého prudkého zhoršení a období klidu. S věkem projevy ekzému ustupují, zhruba u ¾ ekzematických dětí se na prvním stupni ZŠ projevy nemoci vytratí.
Jak léčit atopický ekzém?
Léčba dítěte s atopickým ekzémem musí být komplexní. Cílem je dostat průběh nemoci pod kontrolu, přičemž každé dítě vyžaduje individuální léčebný plán. Léčba atopického ekzému spadá do kompetence dětského lékaře, který mnohdy spolupracuje s dalšími specialisty – alergology, imunology, apod.
Lékař se pokusí vyhledat látku, která způsobuje alergickou reakci, což se podaří jen velmi výjimečně. Správným vodítkem k léčbě jsou údaje o rodině a prozkoumání dědičných dispozic.
Nejdůležitější zásady léčby:
- Úprava životosprávy – úzká spolupráce rodičů s lékaři, dostatek spánku a pohybu, praní oblečení a lůžkovin v mýdle, používání bavlněného oblečení, atd.
- Úprava životního prostředí – omezit prašnost, udržovat dostatečnou vlhkost, využití ozdravných a lázeňských pobytů, používání výrobků určených pro alergiky, apod.
- Úprava stravovacího režimu – preventivní opatření (u rodin s větším rizikem), dlouhodobé kojení, vynechání rizikových potravin, apod.
- Ošetřování a léčba kůže – pravidelné promazávání pokožky, při zhoršení požít kortikoidy, imunomodulační léky, atd.
- Celková léčba – předepsání a používání antihistaminik, používání antibiotik (v případě infekce), léky k podpoře imunity, zabránění škrábání a narušení pokožky, atd.
Co pomůže na atopický ekzém?
V dnešní době existuje spousta přípravků, které vám pomohou v léčbě atopického ekzému. Základem je tedy důkladné promazávání pokožky hypoalergeními krémy a mastmi nebo speciálními oleji, které při aplikaci do vody vytvoří na hladině olejovou vrstvu, která následně vytváří na pokožce ochranný film. Na mokvající ekzém můžete použít obklady borovou vodou nebo heřmánkový odvar, vše podle snášenlivosti.
Také se doporučují ozdravné pobyty v lázních nebo dovolené u moře. Moře atopikům velmi pomáhá, jelikož mořská voda změkčuje kůži a usnadňuje odlučování suchých částí a šupin. Skvělé je tu i prostředí, které je prosycené pozitivně působícími solemi, také jde převážně o prostředí bez prachu a dalších alergenů.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.