Atopický ekzém u dětí

24. srpen 2015     komentáře (1)  1014 objevných slov

Atopický ekzém, chronické, silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže, které je dané přemrštěnou reakcí lidského organismu na určitou látku. Atopický ekzém je součástí tzv. atopického syndromu, kdy je často spojen s výskytem dalších alergických projevů, jako je astma, alergie na potraviny, senná rýma, apod. Atopie je tedy projevem alergie a je dána geneticky. Pokud atopickým ekzémem trpí oba rodiče, je až 80% pravděpodobnost, že dítě bude mít tytéž problémy. Je-li nemocí postižen pouze jeden z rodičů, pravděpodobnost se snižuje zhruba na 50%.

atopický ekzém u dětíatopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém, chronické, silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže, které je dané přemrštěnou reakcí lidského organismu na určitou látku. Atopický ekzém je součástí tzv. atopického syndromu, kdy je často spojen s výskytem dalších alergických projevů, jako je astma, alergie na potraviny, senná rýma, apod. Atopie je tedy projevem alergie a je dána geneticky.

Pokud atopickým ekzémem trpí oba rodiče, je až 80% pravděpodobnost, že dítě bude mít tytéž problémy. Je-li nemocí postižen pouze jeden z rodičů, pravděpodobnost se snižuje zhruba na 50%.

Jedná se o poměrně častou nemoc, která postihuje přibližně 20% dětí a 6% dospělých. V České republice se s touto nemocí potýká až 10% obyvatel. Asi 60% dětí trpících touto nemocí má první projevy ekzému mezi 2. – 4. měsícem věku. Asi u 10ti% pacientů se nemoc projeví až v dospělosti.

Příznaky atopického ekzému

Jak již bylo řečeno, jde o zánětlivé kožní onemocnění, které se nejčastěji projevuje suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením nebo svěděním. Atopický ekzém může přejít do formy mokvajících pupínků, kde je poměrně velké riziko zanesení infekce.

Ekzémová ložiska mají tedy různou podobu:

  • chronické suché zesílené plochy se zvýrazněným kožním reliéfem, které mají šedorůžovou barvu a dochází k odlupování povrchu.
  • silně zarudlé a lehce se šupinatící plochy
  • splývající drobné pupínky až puchýřky
  • mokvající zarudlá ložiska postihující kožní povrch v různě velkém rozsahu

Kojenecká forma

Nejdříve se postižení projevuje u kojenců v období mezi 2. – 4. měsícem věku. Ekzém je velice svědivý a pro děti opravdu nepříjemný. Objevuje se převážně na obličeji a zbytku hlavičky, dále se přesouvá na krk, většinu trupu a končetiny. Kůže dětí je zarudlá, suchá a nepříjemně svědí. K největšímu zhoršení dochází mezi 9. – 10. měsícem věku, zřejmě zvýšenou pohybovou aktivitou. Tato forma obvykle trvá do druhého roku života.

Dětská forma

U starších dětí se zánětlivá ložiska ekzému přesouvají do loketních a podkoleních jamek, na hřbety rukou a nohou, kolena, zápěstí a krk. Typické je střídání období náhlého prudkého zhoršení a období klidu. S věkem projevy ekzému ustupují, zhruba u ¾ ekzematických dětí se na prvním stupni ZŠ projevy nemoci vytratí.

Jak léčit atopický ekzém?

Léčba dítěte s atopickým ekzémem musí být komplexní. Cílem je dostat průběh nemoci pod kontrolu, přičemž každé dítě vyžaduje individuální léčebný plán. Léčba atopického ekzému spadá do kompetence dětského lékaře, který mnohdy spolupracuje s dalšími specialisty – alergology, imunology, apod.

Lékař se pokusí vyhledat látku, která způsobuje alergickou reakci, což se podaří jen velmi výjimečně. Správným vodítkem k léčbě jsou údaje o rodině a prozkoumání dědičných dispozic.

Nejdůležitější zásady léčby:

  • Úprava životosprávy – úzká spolupráce rodičů s lékaři, dostatek spánku a pohybu, praní oblečení a lůžkovin v mýdle, používání bavlněného oblečení, atd.
  • Úprava životního prostředí – omezit prašnost, udržovat dostatečnou vlhkost, využití ozdravných a lázeňských pobytů, používání výrobků určených pro alergiky, apod.
  • Úprava stravovacího režimu – preventivní opatření (u rodin s větším rizikem), dlouhodobé kojení, vynechání rizikových potravin, apod.
  • Ošetřování a léčba kůže – pravidelné promazávání pokožky, při zhoršení požít kortikoidy, imunomodulační léky, atd.
  • Celková léčba – předepsání a používání antihistaminik, používání antibiotik (v případě infekce), léky k podpoře imunity, zabránění škrábání a narušení pokožky, atd.

Co pomůže na atopický ekzém?

V dnešní době existuje spousta přípravků, které vám pomohou v léčbě atopického ekzému. Základem je tedy důkladné promazávání pokožky hypoalergeními krémy a mastmi nebo speciálními oleji, které při aplikaci do vody vytvoří na hladině olejovou vrstvu, která následně vytváří na pokožce ochranný film. Na mokvající ekzém můžete použít obklady borovou vodou nebo heřmánkový odvar, vše podle snášenlivosti.

Také se doporučují ozdravné pobyty v lázních nebo dovolené u moře. Moře atopikům velmi pomáhá, jelikož mořská voda změkčuje kůži a usnadňuje odlučování suchých částí a šupin. Skvělé je tu i prostředí, které je prosycené pozitivně působícími solemi, také jde převážně o prostředí bez prachu a dalších alergenů.

Autor Inzerce

Autor: InzerceHodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit atopický ekzém?

Jak léčit atopický ekzém?

Atopický ekzém patří mezi kožní onemocnění, která postihují hlavně děti. Zhruba u dvaceti procent lidí, u nichž se vyskytne, se však objevuje až v dospělosti. Z tohoto pohledu se rozlišují tři formy atopického ekzému- kojenecká, dětská a dospělá. Zatímco u kojenců se ekz…

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Noční pomočování u dětí je zcela běžným problémem, který zejména u nejmenších děcek řeší snad každý rodič. Nemusí se přitom jednat rovnou o nemoc, obvykle totiž tento jev vzniká v důsledku toho, že děti ještě nemají dostatečně vyzrálé funkce močových cest. O sku…


Jak na dušení u dětí a dospělých?

Jak na dušení u dětí a dospělých?

Potíže s dýchání, které přechází v dušení, se týkají zejména malých dětí, nezřídka kdy však mohou trápit i starší děti ve školním věku. Existuje celá řada příčin. Jakmile na děcku poznáte, že se dusí, je třeba jednat rychle. V opačném případě může nastat i…

Jak léčit opruzeniny u dětí: 5 rad, jak zabránit vzniku opruzenin

Jak léčit opruzeniny u dětí: 5 rad, jak zabránit vzniku opruzenin

Opruzeniny u miminek řeší snad všechny maminky. Jedná se o zarudlá místa na pokožce, která vznikají v důsledku zvýšené vlhkosti. Nejčastěji začínají u konečníku, postupně se pak mohou rozšířit i do dalších oblastí na těla. Pokud se problém neřeší, může dítěti př…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Stephan

středa, 10. květen 2017
17:16

Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
shout out and say I genuinely enjoy reading your articles.
Can you suggest any other blogs/websites/forums
that cover the same subjects? Thanks a ton!