7 tipů, jak na mozoly na rukou a nohou

7. duben 2014     komentáře (1)  830 objevných slov

Znají to zejména řemeslníci a další manuálně pracující, ovšem s problémem se potýkají také vášniví zahrádkáři. Ten problém se jmenuje mozoly. Nejčastěji se vytvářejí na rukou, respektive v horní části dlaní, u prstů.

7 tipů, jak na mozoly na rukou a nohou7 tipů, jak na mozoly na rukou a nohou

Znají to zejména řemeslníci a další manuálně pracující, ovšem s problémem se potýkají také vášniví zahrádkáři. Ten problém se jmenuje mozoly. Nejčastěji se vytvářejí na rukou, respektive v horní části dlaní, u prstů.

Mozoly na rukou sice nejsou žádným závažným onemocněním, mohou vám nicméně vadit z estetického hlediska, někdy jsou navíc i celkem bolestivé. Objevují se ale i na nohou, a to hlavně v důsledku dlouhodobého a častého stání, ale i jako následek nošení nevhodné obuvi.

Co jsou mozoly?

Mozoly lze charakterizovat jako kožní problém, kdy dochází k postupnému ztvrdnutí kožních buněk, ba dokonce k jejich úplnému odumření. Je to způsobeno trvalým a pravidelným tlakem na určité místo.

Zatímco při jednorázové námaze se vám udělá klasický puchýř, při pravidelném zvýšeném tlaku na dané místo už se začínají objevovat mozoly. Kůže je pak hrubší nežli obvykle, tmavší a někdy i vyvýšená. Pokožka je při mozolu tvrdší.

V klasických případech mozoly nejsou nijak na překážku. V určité fázi a zejména na nohou však mohou způsobovat bolest při každém našlápnutí na postižené místo.

Hlavní příznaky

  • Ztvrdlá kůže
  • Tmavší zbarvení kůže
  • Bolest při větším tlaku
  • Suchá pokožka na postiženém místě

Jak léčit mozoly?

1. Krémy na ruce

Léčba mozolů spočívá hlavně v důkladné péči o pokožku. Tu je třeba promašťovat a zvlhčovat pomocí vhodných hydratačních krémů na ruce.

Účinný je kupříkladu denní krém s rakytníkovým olejem, který pokožce dodá potřebnou vláčnost a udrží ji jemnou a svěží. Ochranné krémy aplikujte výhradně na čistou umytou pokožku, kterou důkladně osušíte.

2. Ochranné pomůcky

Pokud vás trápí mozoly na rukou a pracujete manuálně, využívejte i ochranné pomůcky na ruce, tedy zejména ochranné rukavice, pokud je to samozřejmě možné.

3. Náplast

Pro léčbu mozolů pomáhá také ochrana postiženého místa pomocí náplasti. Tu lze použít zároveň i jako preventivní opatření, které vzniku mozolů zabrání.

4. Změna obuvi

Máte-li mozoly na chodidlech, pak zvažte, zda nebude vhodné změnit obuv tak, aby vás v ní nohy příliš netlačily. Právě špatně zvolená obuv je jednou z hlavních příčin vzniku mozolů na nohou.

5. Tužka na odstranění mozolů

V případě, že se odhodláte k odstranění mozolů, může vám pomoci speciální tužka na odstranění mozolů a kuřích ok. Ta obsahuje kyselinu trichloroctovou. Gel z ní pomáhá k obměně kožních buněk, což má za následek postupné odloupnutí staré ztvrdlé pokožky.

6. Změna jídelníčku

V neposlední řadě je na léčbu mozolů dobré změnit jídelníček, respektive do něj zařadit jídla, která obsahují živiny, vitamíny a minerály, jež mají pozitivní účinky na zdraví pokožky. Tento krok je také jedním z důležitých preventivních opatření.

7. Pilník

Mozoly se dají zmírnit či zcela odstranit také násilnější formou, kdy použijete pilník na ruce. S jeho pomocí odstraníte ztvrdlou pokožku.

Jak dlouho to potrvá?

Odstranit mozoly může být během na dlouhou trať v případě, že denně pracujete manuálně. V tom případě je totiž jasné, že bude na postižená místa neustále vyvíjen tlak. I když se tak mozolů jednou zbavíte, mohou se během několika dní či týdnů znovu objevit. Naštěstí většinou nejde o žádný tragický problém, mnozí z vás si na mozoly tak nějak zkrátka zvyknou. Znovu opakuji, že je především důležitá dobrá prevence.


Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?

7 tipů, jak se zbavit vší?

7 tipů, jak se zbavit vší?

Veš dětská je drobným hmyzem, který se živí krví. Usidluje se výhradně ve vlasech na hlavě. Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde pouze o záležitost, která se týká malých dětí, opak je pravdou, může napadnout také dospělého člověka. Zbavit se vší není nic jednoduc…


18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

Ucpané cévy jsou závažným onemocnění, které je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí osob. Česká republika v tomto ohledu patří ke světové špičce ve špatném slova smyslu. Na choroby a nemoci, které mají příčinu právě v ucpaných cévách, zde umírá velké procento p…

10 tipů, jak na nízký tlak?

10 tipů, jak na nízký tlak?

Nízký krevní tlak je způsobován tím, že se nedostatečně prokrvuje a okysličuje mozek. Lidé, kteří trpí nízkým tlakem, nejsou přímo ohroženi na životě, nicméně mohou se potýkat s různými potížemi, zejména se projevujícímu závratěmi při rychlých pohybech. Za nízký …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Goman

sobota, 26. březen 2016
08:19

Mám mozoly(?) v místě, kde se oddělují prsty ruky od dlaně, ale na vnější straně, na kloubu.Největší na malíčku.Zatím mi nic nepomáhá, nebolí, ale nevypadá to dobře,zvlášť, když sevřu pěst tak mozoly vystoupí.Co s tím ?Díky za rady , Goman


Napsal: Goman [Odpovědět]