Návod, jak připravit švédské kapky

21. říjen 2013     komentáře (2)  1112 objevných slov

Švédské kapky jsou účinnou pomocí při nejrůznějších zdravotních potížích, které mají co do činění s nesprávnou funkcí trávicího ústrojí. Pomáhají však zmírňovat i potíže, které souvisejí s kožními nemocemi. Jedná se o přípravek, který je v tuzemských obchodech a lékárnách k dostání buď přímo ve formě již připravených kapek. Můžete si je však udělat i sami doma, postačí k tomu zakoupit příslušnou směs bylin.

Návod, jak připravit švédské kapkyNávod, jak připravit švédské kapky

Švédské kapky jsou účinnou pomocí při nejrůznějších zdravotních potížích, které mají co do činění s nesprávnou funkcí trávicího ústrojí. Pomáhají však zmírňovat i potíže, které souvisejí s kožními nemocemi. Jedná se o přípravek, který je v tuzemských obchodech a lékárnách k dostání buď přímo ve formě již připravených kapek. Můžete si je však udělat i sami doma, postačí k tomu zakoupit příslušnou směs bylin.

Co jsou švédské kapky

Švédské kapky jsou vyráběny ze směsi mnoha bylin. Najdeme v nich mimo jiné výtažky z účinných byliny, jakými jsou aloe, kozlík lékařský, hořec žlutý, máta peprná, muškátovník voňavý nebo proskurník lékařský atd. Jejich účinné látky mají prokazatelně pozitivní vliv na lidský organismus.

Jak připravit švédské kapky

K přípravě roztoku je potřeba si zakoupit směs švédských bylinek. Dále si připravte alkohol, a to minimálně o koncentraci 47% obj.

Alkohol nalijte do skleněné nádoby, kterou bude možné posléze uzavřít. Po nalití do sklenice přijdete směs a řádně promíchejte. Poté roztok odložte na stinné místo, nesmí na něj svítit sluníčko. Teplota, v níž byste měli směs v alkoholu měli nechat louhovat, by měla být ideálně kolem stejná, jako je běžná pokojová teplota.

Během dne roztok několikrát dobře promíchejte tak, aby se veškeré bylinky řádně vylouhovaly. Tuto proceduru celkem provádějte dva týdny. Poté roztok slijte. Bylinky, které zbudou po slití roztoku, důkladně vylisujte, vzniklou tekutinu pak přefiltrujte.

Vzhledem k tomu, že vzniklý roztok bude poměrně hořký, lze do něj pro zjemnění chuti přidat trochu cukru.

Švédské kapky po česku (Zdroj: Blog.cz)Domácí výroba švédských kapek
Zdroj: Blog.cz

Vzniklou tinkturu již lze použít. Ke skladování použijte tmavší nádobu, která bude uzavíratelná. Opět skladujte v temném prostředí, při pokojové teplotě. Vzhledem k tomu, že se jedná o léčivo, je v každém případě nutné roztok uschovat na místo, kde k němu nebudou mít přístup děti.

Vlastnoručně vyrobené švédské kapky mají poměrně dlouhou trvanlivost, roztok by měl vydržet až několik let.

Co je potřeba

 • Uzavíratelná sklenice
 • Směs švédských bylinek
 • Alkohol (minimální koncentrace 47% obj.)
 • Sítko k přefiltrování

Jak dlouho to potrvá?

Švédské bylinky je potřeba v alkoholu nechat vylouhovat minimálně po dobu 14 dnů. Samotná příprava roztoku je však poměrně jednoduchá a rychlá, potrvá vám jen několik minut. Doporučuji tinkturu během odležení několikrát denně promíchat.

Složení švédských kapek

Švédské kapky obsahují tyto účinné látky:

 • Angelika lékařská
 • Citroník pomerančový
 • Hořec žlutý
 • Proskurník lékařský
 • Jablečník obecný
 • Krušina olšová
 • Máta peprná
 • Muškátovník voňavý
 • Mochna vzpřímený
 • Oman pravý
 • Puškvorec obecný
 • Řebříček obecný
 • Kozlík lékařský
 • Aloe kapská
 • Zázvor lékařský
 • Proskurník lékařský
 • Hřebíčkovec vonný
 • Lékořice lysá

Použití švédských kapek

Švédské kapky jsou vhodné především při žaludečních potížích. Trpíte-li bolestmi žaludku, nebo vás trápí bolest žlučníku, mohou to být právě tyto kapky, které pomohou ulevit od bolestí. Při vážnějších potížích je samozřejmě bezpodmínečně nutné vyhledat odborného lékaře.

Dále se švédské kapky dají použít také jako podpůrný přípravek k podpoře trávení. Dokážou účinně pomoci při celkovém nechutenství, zvyšují chuť k jídlu. Je ovšem nutné se jejich užití vyvarovat v případě, že trpíte průjmem. Na to, jak se zbavit průjmu, existují spíše jiné triky a metody.

V neposlední řadě umí švédské kapky pomáhat také při bolestech kloubů. Uleví i těm z vás, kteří trpí na revma.

Díky svému složení jsou účinné také při nejrůznějších drobných povrchových poraněních kůže, stejně tak ale působí i na bércové vředy.

Jak aplikovat švédské kapky?

Pokud si uděláte švédské kapky doma, tedy podle výše uvedeného návodu, pak je při zdravotních problémech, na které jsou určeny, používejte pravidelně. Vždy si dejte zhruba jednu lžičku roztoku, a to 1 – 3x denně.

Jaké budou náklady?

Abyste nemuseli shánět jednotlivé bylinky pro směs zvlášť, což by bylo zdlouhavé a náročné, je vhodnější si pořídit přímo švédskou bylinnou směs. Ta je k dostání ve vybraných obchodech, její cena se pohybuje kolem 200 - 300 Kč za balení.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář (2)

Reklama

Čtěte také...

Jak připravit domácí solný roztok do nosu?

Jak připravit domácí solný roztok do nosu?

Při rýmě a nachlazení není vždy nutné hned běžet do lékárny a kupovat si drahé léky. Existují i účinné metody, které používaly již naše babičky. Pro uvolnění ucpaného nosu, který je jedním z průvodních jevů při nachlazení a rýmě, se dá použít obyčejný solný r…

Návod, jak odstranit jizvy po akné

Návod, jak odstranit jizvy po akné

Akné je většinou záležitostí teenagerů, nicméně i v pozdějším věku se objevuje zhruba u desetiny populace. Jedná se o pupínky, které se tvoří především na obličeji.


Jak vznikne cucflek a návod jak se ho zbavit?

Jak vznikne cucflek a návod jak se ho zbavit?

Při laškování a něžných dotycích a polibcích se hlavně mladé páry nevyhnou tomu, že jeden druhému udělá takzvaný cucflek. Nejedná se o žádný závažný problém.

Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Kontaktní čočky stále častěji nahrazují dioptrické brýle. Díky nim se člověk cítí lépe a pohodlněji, čočky mu na rozdíl od brýlí nepřekážejí v práci, při sportu či jiných aktivitách. Pokud i vy hodláte vyměnit brýle za čočky, pak byste měli vědět, jak se správn…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Tomáš

středa, 1. únor 2017
00:11

Kvalitní a levné byliny pri přípravu švédských kapek dle Marie Treben: http://www.vyberovycaj.cz/


Janice

neděle, 25. říjen 2015
13:58

Prosím,
mám dotaz, kolik g švedských bylinek je třeba na 1l alkoholu? Dík za odpověď.


Napsal: Janice [Odpovědět]