verze pro tisk

Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

14. říjen 2013

Vysoký cholesterol způsobuje závažné zdravotní potíže. Přestože si jej člověk dlouho nemusí ani uvědomovat, pokud mu není naměřen u doktora, často stojí za srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, nebo například anginou pectoris.

Reklama
Jak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesteroluJak snížit cholesterol? 10 tipů k regulaci vysokého cholesterolu

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Nadváha

Obezita je jednou z nejčastějších příčin potíží s vysokým cholesterolem. Mohou ji způsobit špatná strava, nedostatek pohybu, psychické vypětí a stres, do určité míry i dědičné předpoklady.

Nezdravá strava

Souvisí do značné míry s obezitou. I štíhlý člověk, který rozhodně netrpí nadváhou, však může mít vysoký cholesterol v krvi, pokud jí nezdravě. To znamená, že jeho strava není vyvážená, pravidelná, obsahuje příliš velké množství nasycených tuků.

Malý pohyb

Opět má souvislost s nadváhou. Malá fyzická aktivita snižuje hladinu HDL (tzv. prospěšného cholesterolu) a naopak zvyšuje špatný cholesterol – LDL.

Věk

Vyšším cholesterolem v krvi trpí spíše lidé v produktivním a starším věku. Mnohem méně se projevuje u mladých lidí.

Zdraví

Vysoký cholesterol má často příčinu také ve výskytu dalších onemocnění. Zejména se jedná o cukrovku, potížemi trpí také lidé s onemocněním jater či slinivky.

Kouření, alkohol

Konzumace alkoholu a časté kouření rozhodně nepřispívají ke zdraví člověka. Jedním z průvodních jevů může být právě i zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Jak snížit cholesterol

1. Pravidelná strava

Pokud se chcete vyhnout problémům s vysokým cholesterolem, je dobré dodržovat zásady správné a pravidelné stravy. Jezte pravidelně 5x – 6x denně v menších dávkách. Rozhodně není dobré vynechávat snídaně či další chody a pak se najednou přecpávat. Právě snídaně je velmi důležitá, nastartuje váš organismus.

2. Omezení tučných jídel

Jídla s nasycenými tuky nejsou ve velkém množství pro lidský organismus zdravé. Omezte proto konzumaci tučných jídel – masa, uzenin. Dobré je také vyhnout se časté konzumaci vnitřností.

3. Konzumace rostlinných tuků

Namísto nasycených živočišných tuků upravte stravu tak, abyste zvýšili příjem rostlinných tuků s nenasycenými mastnými kyselinami.

4. Ovoce a zelenina

Ke správné stravě patří konzumace ovoce a zeleniny, ideálně v syrovém stavu, kdy mají největší počet vitamínů a dalších důležitých látek.

5. Konzumace ryb

Ryby konzumujte minimálně jednou až dvakrát týdně.

6. Minimum smaženého

Cholesterolu neprospívá častá konzumace smažených pokrmů. Smažení nahraďte jinými, zdravějšími způsoby vaření – například dušením.

7. Zvýšený přísun vlákniny

Vláknina, kterou v hojném množství obsahují například luštěniny, snižují chuť k jídlu. Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Díky tomu člověk není náchylný na obezitu, která má přímou souvislost se zvýšeným cholesterolem.

8. Dostatek pohybu

Cvičte alespoň půl hodiny denně. Běhání, plavání, ale i dlouhé procházky – to jsou jen některé z možností, jak se aktivně hýbat. Tělesná aktivita snižuje riziko zvýšení cholesterolu v krvi.

9. No stress

Vašemu zdraví rozhodně neprospěje neustálý stres a psychické vypětí. I to může být jedním z důvodů, proč trpíte zvýšeným cholesterolem v krvi.

10. Pravidelné lékařské prohlídky

Prevence je důležitá. Na prohlídky k lékaři je nutné chodit minimálně jednou za dva roky. V rámci preventivních prohlídek je prováděno bezplatné měření cholesterolu v krvi.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Martin Bartoň

sobota, 13. květen 2017
22:06

Zdravím, dovolil bych si uvedené informace trochu upřesnit a rozšířit, a tak jsem na toto téma napsal článek včetně vysvětlení, co při vysokém cholesterolu nejvíce škodí a přitom to všichni doporučují. Zájemci ho mohou nalézt zde: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0004.html


Susan

sobota, 22. červenec 2017
07:52

Wow, superb weblog format! How lengthy have you been running a blog
for? you make running a blog look easy. The
whole look of your web site is magnificent, as well as the content!


posted by: Susan [Odpovědět]

Čtěte také...

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

18 tipů, jak předejít ucpání cév: Příznaky a prevence

Ucpané cévy jsou závažným onemocnění, které je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí osob. Česká republika v tomto ohledu patří ke světové špičce ve špatném slova smyslu. Na choroby a nemoci, které mají příčinu právě v ucpaných cévách, zde umírá velké procento populace.


10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

10 tipů, jak se zbavit migrény a jak jí předejít?

Migréna je onemocněním, které se vyskytuje ve větší míře u žen, setkává se s ní až pětina ženské populace, zatímco u mužů jen zhruba každý patnáctý jedinec. Migrénu má několik charakteristických rysů, z nichž nejvýznamnějším je bolest hlavy.

Jak léčit hemoroidy? 5 tipů na domácí léčbu

Jak léčit hemoroidy? 5 tipů na domácí léčbu

Velké množství lidí ve věku nad 30 let trpí hemeroidy. Jedná se o zvětšené křečové žíly v oblasti konečníku. Buď se vyskytují u jeho vchodu nebo přímo v něm. Pokud nejsou hemoroidy nijak velké, člověku život neznepříjemní. Hodně zvětšené křečové žíly v této oblasti však již mohou mít nepříjemné důs…