verze pro tisk

Jak léčit štípance od komárů?

22. květen 2015

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se účinně bránit proti komárům a dalšímu hmyzu. Ani při použití kvalitních repelentů či babských rad však nikdy nemáte jistotu, že vás komáři nepoštípou. V okamžiku, kdy se na těle objeví otok, existuje několik možností, jak jej rychle zmírnit a zabránit i nepříjemnému svědění.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Projevy štípnutí od komárů

Štípnutí od komárů se projevuje především svěděním postiženého místa, které často přechází až v bolest. Dalším typickým průvodním jevem je pak tvorba otoku.

Postupy léčby

Klasické způsoby

V případě, že vás poštípe komár a postižené místo vás začne svědit, patří k běžným způsobům léčby a zmírnění projevu použití chladivých gelů, které zmírní alergickou reakci organismu. Kromě gelů dále můžete využít i speciální tekuté pudry, které nanesete na místo vpichu.

Pokud štípnutí doprovází otok, je vhodné na postižené místo položit studený obklad, zkrátka ránu zchladit. Otok i bolest rychleji opadnou. U klasické léčby, kterou předepisují lékaři, se pak používají léky s obsahem kortikosteroidů.

Domácí léčba

Banánová slupka

Štípnul-li vás komár, vystačíte si i s tím, co máte doma. Nemusíte tak nutně chodit k lékaři, pokud zrovna nemáte alergickou reakci. První radou je použití slupky od banánu. Její vnitřní stranou potřete postižené místo. Dojde ke zmírnění bolesti i zmírnění otoku. Banánová slupka však musí být z čerstvě oloupaného ovoce.

Ocet

Zaručenou metodou je použití obyčejného kuchyňského, případně jablečného octa. Na místo vpichu aplikujte pár kapek. Jako alternativu k octu můžete použít také kyselinu citronovou či citronovou šťávu. Obě varianty pomáhají nejen ke zmírnění bolesti, ale zároveň slouží i jako dezinfekce rány.

Sůl s vodou

Pokud nemáte po ruce ocet, vystačíte si i s trochou soli, kterou rozpustíte ve vodě. Roztok pak aplikujte na ranku.

Jedlá soda

Na svědění pomáhá i jedlá soda, již opět rozpustíte v trošce vody, aby vznikla kašička. Účinek se dostaví prakticky okamžitě. Stejný postup je možné zvolit v případě použití prášku na pečení.

Cibule

Někdy je štípnutí od komára vyloženě bolestivé. Zmírnění bolesti docílíte tím, že na postižené místo vložíte kolečko cibule.

Zubní pasta

V některých případech pomáhá dokonce i zubní pasta, ideálně pokud je mentolová. Bolest dokáže utišit a zchladit.

Jak dlouho to potrvá?

Běžný štípanec od komára vás potrápí maximálně pár desítek minut. Při použití výše uvedených postupů se úleva od svědění a bolesti dostaví prakticky okamžitě. Například při použití jedlé sody vás bolest přestane trápit do 10 – 15 minut.

Jaké budou náklady?

Výhodou domácí léčby po štípnutí od komárů je to, že vás nestojí prakticky ani korunu. Dá se totiž předpokládat, že vždy některou z potřeb máte doma po ruce.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Tawnya

sobota, 22. červenec 2017
08:18

I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or
did you hire someone to do it for you? Plz reply as I\'m looking
to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
many thanks


posted by: Tawnya [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak léčit lupénku?

Jak léčit lupénku?

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které můžete provádět doma.


Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Noční pomočování u dětí je zcela běžným problémem, který zejména u nejmenších děcek řeší snad každý rodič. Nemusí se přitom jednat rovnou o nemoc, obvykle totiž tento jev vzniká v důsledku toho, že děti ještě nemají dostatečně vyzrálé funkce močových cest. O skutečný problém, který je třeba řešit sp…