verze pro tisk

Jak léčit deprese: 10 rad, jak přemoci depresivní stavy

16. leden 2014

Trvale špatná nálady, pocity stísněnosti, kterých se nemůžete bavit, těmito stavy během života trpí každý z nás. Může se jednat pouze o chvilkovou záležitost, která je vyvolána například úmrtím někoho blízkého, případně jiné náhlé obtížné situace. V takovémto případě vše obvykle samo časem odezní. Trvají-li však tyto stavy delší dobu, jedná se už o patologický smutek, který se nazývá depresí.

Reklama
Jak léčit deprese: 10 rad, jak přemoci depresivní stavyJak léčit deprese: 10 rad, jak přemoci depresivní stavy

Co je deprese

Deprese je termín, který mnozí z nás používají docela často. Obvykle však mají na mysli spíše chvilkovou psychickou obtíž, která je vyvolána nějakým vnějším činitelem. Během hodin či dní pak sama odezní.

Teprve tehdy, je-li dlouhodobého charakteru, jedná se o skutečnou depresi, kterou je potřeba léčit. Pakliže se těžké depresivní stavy neléčí, mohou končit i tragicky. Níže se zaměříme spíše na stavy deprese, které nejsou tak vážné a dají se léčit svépomocí.

Příznaky deprese

Kdo nějakou depresi zažil, jistě by byl schopen identifikovat jevy a příznaky, které ji provázejí.

Obecně patří mezi nejvýznamnější příznaky deprese tyto:

  • Smutek
  • Snížené sebevědomí
  • Pocit beznaděje
  • Nerozhodnost
  • Nechuť k čemukoliv
  • Snížený pracovní výkon
  • Náladovost

Rady, jak přemoci depresi

1. Péče o zdraví

Prvním předpokladem toho, jak se vyvarovat deprese, případně se jí co nejrychleji zbavit, je péče o vlastní zdraví. Známé pořekadlo praví: „Ve zdravém těle zdravý duch“. A ono je na tom hodně pravdy. Pokud žijete zdravě, je váš organismus vitální, což se projevuje i na celkové psychické pohodě.

2. Pravidelná strava

Ano, depresi může vyvolat i hlad a špatný jídelníček. Člověk, který nepravidelně a málo jí, je náchylnější na špatné myšlenky.

3. Mluvte o svém problému

Pokud trpíte depresí, není dobré se uzavřít do sebe a zcela vyloučit své okolí. O problémech je potřeba hovořit se svými nejbližšími.

Za depresemi často stojí různé rodinné a finanční problémy, ale také třeba potíže v zaměstnání. Tím, že si o svém problému pohovoříte, pomůže vám to jej rychleji překonat a tím se i zbavit stavu deprese.

4. Řešení problému

Pokud vás trápí deprese vyvolaná nějakým závažným problémem, neoddalujte jeho řešení na neurčito, tím se vám rozhodně neulehčí. Je naopak potřeba problém co nejrychleji odstranit, zmizí tak důvod, proč jste se do deprese vlastně dostali.

5. Denní rutina

Někomu může pomoci, pokud si vytvoří pravidelný denní plán, rutinu. Pevně stanoveným denním režimem totiž minimalizujete riziko, že vás potká něco neočekávaného, co by mohlo depresi způsobit, případně ji prodloužit.

6. Žádný alkohol

Deprese se mnoho lidí snaží zahnat alkoholem. To je ale to nejhorší, co mohou udělat. Alkohol vás rozhodně problémů a deprese nezbaví, spíše je naopak prohloubí. Druhý den poté, co vystřízlivíte, se budete cítit ještě hůře.

7. Žádné drogy

Platí zde to samé jako v případě alkoholu. Nenajde se snad nikdo, komu by dlouhodobé užívání drog či alkoholu pomohlo vyřešit jeho depresivní stavy.

8. Pravidelné sportování

Opět zmíním pořekadlo „Ve zdravém těle zdravý duch“. Pokud trpíte stavy úzkosti, jděte si zasportovat. Možná budete překvapeni, jak vám po fyzickém výkonu bude lépe.

9. Vyhněte se stresu

Snažte se vyhnout stresovým situacím. Snažte se vše řešit s klidem a nadhledem.

10. Zajděte k odborníkovi

V případě, že vás stavy úzkosti, případně jiné příznaky deprese delší dobu nepřecházejí, rozhodně je vhodné vyhledat lékaře specialisty. Mějte na paměti, že deprese může být vážným psychickým onemocněním, kterého se v určité fázi bez odborné pomoci nezbavíte.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Vicky

úterý, 5. září 2017
03:30

I know this if off topic but I\'m looking into starting my own blog and was
curious what all is required to get setup? I\'m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I\'m not very internet smart so I\'m not 100% certain.
Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks


posted by: Vicky [Odpovědět]

Alecia

středa, 2. květen 2018
08:26

Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I\'m kinda paranoid about losing everything I\'ve worked hard on. Any suggestions?


posted by: Alecia [Odpovědět]

Leta

sobota, 6. květen 2017
04:54

These are really impressive ideas in concerning blogging.
You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.


posted by: Leta [Odpovědět]

Freya

sobota, 24. červen 2017
14:11

Outstanding quest there. What occurred after? Take care!


posted by: Freya [Odpovědět]

Rhys

čtvrtek, 20. červenec 2017
21:53

We\'re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable info to work on.
You\'ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.


posted by: Rhys [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.


Jak léčit lupénku?

Jak léčit lupénku?

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které můžete provádět doma.