verze pro tisk

15 tipů, jak odstranit zápach z úst a co zaručeně pomůže?

25. září 2013

Zápach z úst je nepříjemný zejména pro lidi z vašeho okolí. Může být přitom způsoben mnoha faktory. Každý z nás by měl dbát na hygienu tak, aby tomuto problému předešel. I ve chvíli, kdy si však poctivě a pravidelně čistíte zuby, zápach z úst přesto může být cítit.

Reklama
15 tipů, jak odstranit zápach z úst a co zaručeně pomůže?15 tipů, jak odstranit zápach z úst a co zaručeně pomůže?

Pakliže přetrvává déle, jedná se o typ onemocnění, který se odborně nazývá halitóza. Jí podle dostupných údajů trpí až kolem čtvrtiny dospělých lidí. Častěji se objevuje u lidí v pokročilejším věku.

Příčiny zápachu úst

Zápach úst je vyvolán různými faktory. Klasicky se jedná o špatnou ústní hygienu, kdy si nedostatečně čistíte zuby, nepoužíváte zubní nit. Zbytky jídel, tvorba plaku a zubních kazů má pak za následek, že vám z úst vychází nepříjemný zápach, který může obtěžovat lidi, jež se nacházejí ve vaší těsné blízkosti.

Zápach z úst však může být vyvolán i různými nemocemi a chorobami. Pokud máte potíže s trávicím ústrojím, trpíte onemocněním jater či ledvin, je zapáchající dech, který vychází z vašich úst, jedním z doprovodných jevů.

Způsoby odstranění

1. Ústní hygiena

Pravidelně si čistěte zuby. Používejte ideálně zubní pastu, který obsahuje výtažky z bylin. Ty vašemu dechu dodají příjemnou svěžest a ztlumí onen nepříjemný zápach. Kromě čištění zubním kartáčkem používejte také zubní nit, díky níž se lépe zbavíte zbytků jídla z mezizubních prostor.

2. Čištění jazyka

Bakterie, jejichž přítomnost způsobuje zápach z úst, se nacházejí v hojném množství také na jazyku. Kromě zubů je tak dobré si v rámci pravidelné ústní hygieny čistit také povrch jazyka.

3. Ústní voda

Během dne si pravidelně vyplachujte ústa ústní vodou. Díky ní bude váš dech bez zápachu.

4. Zvlhčujte si ústa

Nepříjemný zápach úst je často způsoben tím, že v ústech nemáte dostatečnou vlhkost, nedochází k tvorbě slin. Právě sliny pomáhají ničit a odplavovat bakterie, které stojí za zápachem z úst. Postačí, když si několikrát za den vypláchnete ústa, a to klidně i čistou vodou.

5. Žvýkání žvýkačky

Zápach z úst zakryje žvýkačka. Používejte ovšem žvýkačky, které neobsahují cukr. Díky žvýkačce dojde k vyšší produkci slin.

6. Dostatečný přísun vody

Zápachu z úst předejdete také dostatečným přísunem vody. Vyvarujte se naopak přílišné konzumaci slazených nápojů.

7. Omezení pití kávy

Zápachem z úst hodně trpí milovníci kávových nápojů. Pokud mezi ně patříte i vy, doporučuji po každé konzumaci kávy vyčistit ústa čistou vodou.

8. Omezení kouření

Jak známo, zápachu z úst rozhodně nepomáhá kouření. Cigaretový dech je zejména pro nekuřácké okolí velmi nepříjemnou záležitostí.

Pokud je to možné, vyvarujte se kouření. Pokud se svého zlozvyku nejste schopni odnaučit, pak alespoň dbejte na častější ústní hygienu, používejte žvýkačky a ústní vodu.

9. Omezení konzumace alkoholu

Podobně jako v případě kouření je zápach z úst typický také při konzumaci alkoholu. I zde platí, že byste si měli po pití alkoholu čistit zuby. Ideální však je, pokud se jeho konzumaci zcela vyhnete.

10. Jezte jogurty

Konzumace jogurtů přispívá k obnově „správných“ bakterií ve střevech. To souvisí i s dechem, i v ústech je totiž výskyt bakterií, které způsobují zápach, značně omezen.

11. Konzumujte jídla s vitamínem C

Potraviny, které obsahují vitamín C, jsou vhodné z toho důvodu, že vitamín dokáže účinně ničit bakterie v ústech. Pokud budete konzumovat ovoce, bude váš dech mnohem příjemnější.

12. Kloktání peroxidem

Jedním z účinných způsobů je kloktání úst peroxidem. Dokáže ničit bakterie, případně alespoň snižovat jejich množství.

13. Omezte ostrá a aromatická jídla

Zápach, který vychází z vašich úst, je dosti často způsoben také konzumací nejrůznějších pokrmů, v nichž jsou obsaženy aromatické potraviny.

Typicky se jedná třeba o česnek, různé druhy sýrů apod. Pokud půjdete do společnosti, nebo očekáváte příjemný večer s partnerem, vyvarujte se těch potravin, které okamžitě po pozření promění váš dech v neúnosně zapáchající odér.

14. Konzumace máty

Aby váš dech neodrazoval, vyzkoušejte si občas zkonzumovat mátu či jiné podobné bylinky a potraviny, které vašim ústům dodají potřebnou svěžest.

15. Přípravky proti zapáchajícím ústům

K odstranění zápachu z úst lze využít také speciální přípravky na bázi ústních vod. Vhodným produktem je Effective Star Basic, který díky svému složení dokonale osvěží váš dech.

Co je potřeba

  • Pravidelná ústní hygiena – zubní pasta, zubní nit
  • Konzumace zdravých jídel
  • Pravidelný pitný režim
  • Potraviny s vitamínem C
  • Ústní voda
  • Žvýkačky
  • Přípravky proti zápachu z úst

Jak dlouho to potrvá?

Zápach v ústech může být prakticky celoživotním problémem. Pokud však vsadíte na dobrou prevenci, nemusí vás tento problém příliš obtěžovat.

Každému z vás se samozřejmě stane, že pozře nějaké jídlo, po němž mu bude z úst vycházet zápach. To se však dá řešit rychle pomocí ústní vody, žvýkačky nebo vyčištěním chrupu.

Jaké budou náklady?

Zvolíte-li přípravky proti zápachu z úst, jejich cena se bude pohybovat v širokém pásmu – od 100 Kč až klidně k 500 Kč i výše. Přípravek Effective Star Basic proti zápachu z úst stojí 350 Kč v 500 ml balení. To vám vydrží po několik týdnů.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Waylon

úterý, 5. září 2017
03:49

With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation?
My blog has a lot of exclusive content I\'ve either authored myself or outsourced but it
looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.

Do you know any solutions to help stop content from being stolen? I\'d genuinely appreciate it.


posted by: Waylon [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak odstranit zápach z podpaží?

Jak odstranit zápach z podpaží?

Snad každému z nás vadí, když se ocitne v blízkosti osoby, která zapáchá. Zápach přitom nejčastěji přichází z podpaží, kde se tvoří nejvíce potu. Co ale dělat, pokud problém se zapáchajícím podpažím trápí právě vás a nechcete už nadále obtěžovat své okolí a cítit se trapně pokaždé, když se k někomu …

Jak odstranit strie: Pomůže přírodní krém?

Jak odstranit strie: Pomůže přírodní krém?

Strie jsou drobnými jizvami, které se vyskytují převážně u žen, ovšem mohou trápit také muže, a to především tehdy, pokud u nich dojde k rychlému nárůstu svalové hmoty. Nezřídka kdy jsou také následkem rychlého přibrání tělesné hmotnosti – tloustnutí. U žen se ponejvíce vyskytují v souvislosti s těh…


10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

10 tipů, jak odstranit toxiny z těla a detoxikace organismu

Detoxikace organismu má pro vaše zdraví velký význam. Pokud se tělo zbaví škodlivých látek, dojde k jeho pročištění a opětovnému nastartování, zvládne pak větší zátěž.

22 tipů, jak odstranit únavu a ospalost během dne

22 tipů, jak odstranit únavu a ospalost během dne

Cítíte se během dne unavení a ospalí? Rozhodně nejste sami, komu se tyto stavy přihodí. Únava během dne je typická hlavně v jarním a podzimním období, přepadnout vás však může prakticky kdykoliv. je to často zapříčiněno špatnou životosprávou, ale i mnoha dalšími faktory.