verze pro tisk

Jak zvládat stres?

28. duben 2015

Při velkém pracovním nasazení, problémových situacích v domácnosti i ve společnosti se nikdo z nás čas od času nevyhne stavu, kdy jej ovládá stres. Jak se dá stresu předejít a když už se u vás projeví, jak jej zvládnout? Na to vám odpoví následující řádky.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Co je stres?

Stres lze chápat jako určitou ochrannou situaci organismu, který reaguje na určité vnější podněty. Pokud se ocitnete v situaci, která je pro vás nepřirozená, může tělo reagovat právě takovouto reakcí.

Při stresu dochází k velkému emočnímu vypětí, ztrátě energie, únavě. Při dlouhodobějším působení se pak mohou dostavovat deprese, jež je třeba mnohdy léčit odborně.

Člověk, který je trvale vystaven tlaku a neumí se s ním vypořádat, může po čase trpět i vážnými psychickými problémy a nemocemi. Projeví se však i ve fyzických obtížích – častějším onemocnění, potížemi se srdcem, zvýšeným krevním tlakem apod.

Projevy stresu

Stres se může u každého z vás projevovat jinak intenzivně. Jde i to, jakým způsobem jej ovládáte. Do určité míry se dá proti stresu bojovat prevencí. Někteří lidé si na stresové situace postupně zvyknou, což má za následek snížení jeho projevů.

Hlavní projevy:

 

 • Nesoustředěnost
 • Vyčerpání a únava
 • Podrážděnost a agresivita
 • Rychlý tlukot srdce
 • Zvýšený tlak
 • Problémy se zažíváním
 • Nechutenství
 • Bolest hlavy

Jak vidíte, projevy jsou psychického i fyzického rázu. Obvykle jde o jejich kombinaci.

Tipy na rychlé zmírnění stresu

 • Dýchání zhluboka – pokud cítíte, že jste ve stresu, zkuste se na chvilku odpoutat od situace, která jej vyvolala. Několikrát za sebou se zhluboka nadýchněte a vydechněte. Tato metoda je poměrně účinná.
 • Horká koupel – máte-li tuto možnost, napusťte si plnou vanu horké vody, přidejte do ní trochu levandulové vůně a ponořte se do ní. Aromatická koupel v horké vodě dokáže tělo i mysl skvěle uvolnit.
 • Masáž – rovněž vynikající způsob, jak uvolnit napjaté tělo a odreagovat se.

Prevence proti stresu

Strava

Zdravý člověk dokáže lépe odolávat stresu. Právě proto je jedním z preventivních opatření potřeba se zdravě stravovat.

Zdravá a vyvážená strava dodá vašemu tělo nezbytné vitamíny a další látky. Proti stresu působí zejména vitamín C, který obsahuje zejména ovoce, konkrétně citrusové plody. Ve stravě by neměly chybět například ani ryby. Jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, jež přispívají k vitalitě organismu, dodávají mu potřebnou energii.

Spánek

Odpočinek je jedním ze zásadních preventivních kroků. Pravidelný spánek, ale klidně i kratší odpolední odpočinek přispívají k vyšší odolnosti organismu vůči stresu.

Pohyb

Fyzická aktivita přispívá k tomu, že tělo produkuje endorfiny. Všimněte si, že po fyzickém výkonu jste mnohem méně náchylní na stres, jen tak něco vás nerozhodí.

Pracovní zátěž

Největší stres zažívá většina z nás v zaměstnání. Jako preventivní opatření je proto vhodné nezatěžovat se příliš pracovními povinnostmi, netrápit se vším, co v zaměstnání nezvládnete.

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Louise

neděle, 9. duben 2017
10:12

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I\'ve truly
enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to
your feed and I hope you write again very soon!


posted by: Louise [Odpovědět]

Marilynn

sobota, 22. červenec 2017
07:39

It\'s going to be end of mine day, however before end I am reading this enormous post to improve my knowledge.


posted by: Marilynn [Odpovědět]

Čtěte také...

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako přírodní používaly pro léčby mnoha nemocí už naše babičky. I v dnešní době plné farmaceutických přípravků je vhodné jej zařadit do jídelníčku, pokud trpíte bolestmi a různými onemocněními.

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky syndromu vyhoření, je možnost, že konečn…


6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

Padání vlasů je častěji problémem u mužů. Může být způsobeno mnoha faktory. K zabránění padání vlasů je důležitá prevence, pravidelné a správné mytí vlasů a další postupy.

Jak léčit nespavost pomocí bylinek?

Jak léčit nespavost pomocí bylinek?

Zdravotní potíže psychického i fyzického rázu mívají v mnoha případech příčinu v tom, že člověk špatně spí. Jednou z nemocí, která má v dlouhodobém horizontu negativní vliv na organismus, je insomnie neboli nespavost.